Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Kokain v Česku

Nejnovější kauzy

Houba za všechny peníze! Kdo utrhne tento hříbek, dostane vysokou pokutu

Tenhle hříbek rozhodně nesbírejte!
Houbařská sezóna je v plném proudu a houby rostou jako o život. A tak když se vydáte do lesa, přinesete si všech možných krasavců plné košíky. Možná ale nevíte, že existuje jedna houba, na kterou byste si rozhodně měli dávat pozor. Ne kvůli tomu, že by byla jedovatá, ale proto, že je chráněna zákonem. A za její utržení zaplatíte tučnou pokutu!

V současné době se vám sbírání hub může pěkně prodražit. Stačí, když v lese zakopnete o houbu zákonem přísně chráněnou. Lesy jsou plné hříbků, ale existuje jeden, který rozhodně nesbírejte. Dávejte si pozor na hřib královský. Houbaři si myslí, že ho znají, ale spousta lidí ho prostě nepozná.

Musíte si všímat několika znaků. Tento hříbek je spíš větší houba pevné konzistence s růžovým, růžovočerveným nebo růžovofialovým kloboukem. Dužina, třeň a rourky jsou jasně žluté. Houba na řezu není modrá, nebo je modrá jen zlehka.

Tenhle hřib najdete spíše v teplejších oblastech a v nadmořské výšce do 500 metrů nad mořem. Roste na hrázích rybníků, ale i v okolí jižních lesů. Hojně se vyskytuje na Třeboňsku, Budějovicku a v okolí Lomnice nad Lužnicí.

Pokud hřib královský najdete, rozhodně ho nesbírejte a nechte dál růst. Nezapomeňte plodnici pořádně zakrýt, aby ji někdo další hned nezničil. Hřib královský je chráněný zákonem. Za jeho sběr zaplatíte pokutu 50 000 korun za plodnici.

Mohlo by vás zajímat

Další články