Google právě dnes 27. září slaví svoje 18. narozeniny. Na hlavní stránce vyhledávače o tom dal vědět roztomilým animovaným doodlem. Jenže s jeho narozeninami to je tak trochu složitější. Neexistuje totiž jen jedno datum. Nejčastěji se slaví 7. nebo 27. září. Počátky Google mohou sahat až do roku 1996, Doména Google byla zaregistrována až 15. září 1997.

Tolik let totiž uběhlo od setkání dvou mladých studentů ze Stanfordské univerzity, kteří u knih a kávy přemýšleli, na čem zbohatnout. Hledali nějaký výnosný byznys, který by jim zaručil spokojený život v bohatství a zároveň by byl užitečný pro lidi. Larry Page a Sergey Brin se rozhodli vytvořit vyhledávač. Vlastní firma vznikla v garáži jejich kamarádky Susan Wojcic 4. září 1998. Ta se pak stala jejich první marketingovou ředitelkou a na svědomí má loga Googlu. Dnes je šéfkou portálu YouTube.

Nejdřív dali vyhledávači jméno BackRub. Později ho přejmenovali na Google. Název vznikl od slova „googol“, což je matematický termín pro číslo jedna, za kterým jsou stovky nul. Oba muži měli velký talent a přesně se trefili do toho, co lidé potřebují. Většina z nás si bez něj ani nedokáže představit svůj život! Tento nejrozšířenější vyhledávač znají miliony lidí po celém světě. Studenti v to ani nedoufali a stali se z nich miliardáři!

Google převálcoval všechny ostatní vyhledávače a klade důraz i na vyhledávání frází.

Pamatujete si, jak vypadala homepage Googlu před 18 lety? A jak se Google vyvíjel? Podívejte se do galerie.