Finové ve varu! Hrdina Manninen jim ve finále trefil zlato, Kanaďanům nepomohl ani fantastický finiš

Hokejisté Finska slaví doma v Tampere titul mistrů světa.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
ms v hokeji

Finové se tetelí blahem. Na domácím mistrovství světa slaví vysněné zlato, ve finále udolali hokejisty Kanady 4:3 v prodloužení, vítězný gól jim zařídil v čase 66:42 v přesilovce útočník Sakari Manninen. Javorovým listům nepomohlo ani zmrtvýchvstání, když v závěru třetí třetiny smazaly dvougólový deficit. Výběr Suomi stanul po třech letech znovu na světovém trůnu.

Finále bylo ve znamení taktického boje. Finové prahli doma po zlatu a v první třetině si vypracovali dvě slibné šance. Pokka provětral Driedgerovu lapačku a Lammikko z dorážky minul. Také Kanaďané, přemožitelé českého celku v semifinále, zahrozili, když po dobrém forčekingu vyprášil Anderson pravý beton brankáře Olkinuory.

Suomi byl jediným týmem, který na tomto turnaji neinkasoval v oslabení, tuhle skvostnou bilanci ukončily až ve finále javorové listy. Ve 24. minutě putoval za katr Friman a Kanaďané využili početní výhodu po pouhých 35 sekundách. Barzal našel Cozense, který napálil puk za záda přesouvajícího se Olkinuory.

Šance v prostřední dvacetiminutovce byly k vidění hlavně v přesilovkách. Seveřané byli blízko po ráně Granlunda nebo dorážce Manninena, na druhé straně zase zmařil tutovku Cozense skvělým obranným zákrokem Ohtamaa, jenž zastavil jeho střelu do poloprázdné klece. V závěru druhé třetiny už zaplněná Nokia Arena v Tampere málem bouřila, jenže Sallinen orazítkoval bekhendem jen tyč!

Granlund otočil stav

Klíčový moment přišel zkraje třetí třetiny. Finové hráli hned dvakrát pět na tři. Nejprve jen pět vteřin, podruhé pak 35 sekund, když švédští rozhodčí chybně vyhodnotili souboj Sellingera s Heiskanenem. Na trestnou lavici poslali kanadského útočníka za nebezpečnou hru vysokou holí, jenže šlo o finskou hůl, což zmiňovaný forvard marně u sudích reklamoval.

Suomi si vzali time out a nabídnutou příležitost využili. Heiskanen tvrdě pálil mimo, kotouč se odrazil od zadního mantinelu před branku a Mikael Granlund ho neomylně nasměroval do odkyté klece. Zámořský celek postihla navíc další rána, když se při zákroku zranil gólman Driedger a mezi tyče se vydal Matt Tomkins, vedený jako brankář číslo tři!

Hned v úvodu pokračující přesilovky Finů sice vytáhl dva velmi dobré zákroky, jenže pak si srovnal mířidla znovu Granlund a vymetl horní kout Tomkinsonovy branky! Kanaďané se snažili o vyrovnání, místo toho ale potřetí inkasovali. V 55. minutě se po buly trefil Armia a Finové už chystali bujaré oslavy.

Kanaďané vstali z mrtvých

Zdálo se, že Kanaďané jsou na kolenou, jenže omyl! Vstali doslova z mrtvých. Stejně jako ve čtvrtfinále se Švédy předvedli drtivý a fantastický finiš. Odvolali brankáře a při hře v šesti Whitecloud snížil. Na ukazateli svítil čas 57:48. Zámořští hráči dál pokračovali v náporu, opět v šesti na ledě roztočili kolotoč u finské branky, Barzal nabil Comtoisovi a ten nasměroval puk přesně k tyči!

V prodloužení, v němž se hrálo tři na tři, měl první možnost Barzal. Branku ovšem minul a brzy poté přišel rozhodující okamžik a osudný faul kanadského kapitána Chabota, který byl vyloučen za hákování. Finové sehráli početní výhodu na jedničku, Granlund připravil puk pro Manninena, jenž ho z kruhu ranou z první usměrnil do sítě.

V Nokia Areně v Tampere rázem vytryskl mohutný gejzír euforie a nadšení. Finové vyhráli domácí MS, na světový trůn se vracejí po třech letech, kdy ovládli hokejový šampionát v Bratislavě.

Červenka nejlepším útočníkem turnaje

Do All-Star týmu turnaje se dostali hned tři finští borci; brankář Jussi Olkinuora (vyhlášen nejužitečnějším hráčem MS), obránce Mikko Lehtonen a útočník Sakari Manninen. Spolu s nimi pronikli do výběru také americký zadák Seth Jones, kanadský forvard Pierre-Luc Dubois a český kapitán Roman Červenka, který byl, jak informoval web hokej.cz, zvolen direktoriátem MS i nejlepším útočníkem celého turnaje! Šestatřicetiletý útočník na svém devátém světovém šampionátu v kariéře zářil, s bilancí 5+12 vyhrál kanadské bodování MS.

Obhajovat titul budou Finové za rok opět v Tampere, které uspořádá MS spolu s lotyšskou Rigou, jak informoval web Mezinárodní hokejové federace.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad