Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Feťákům v Česku se mění chutě: Uživatelů pervitinu ubývá, zato frčí léky na bolest!

Závislost přijde ani nevíte jak.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Uživatelů pervitinu v Česku poprvé ubylo. Na vzestupu jsou naopak analgetika a opioidy. Rovněž přibývá lidí, kteří "nedají dopustit" na prášky na bolest nebo utlumení. Růst byl zaznamenán i v nadměrném pití alkoholu.

Nejvíc problémových feťáků se pohybuje po Praze a Ústeckém kraji. Nejenom to odhalila výroční zpráva ve věcech drog za rok 2016. Pervitin je mezi drogově závislými na ústupu, zato roste popularita opioidů a analgetik.

Po devíti letech klesl počet lidí užívajících pervitin a opiáty, a sice z 48 tisíc na 46,8 tisíce. Zvýšila se však obliba buprenorfinu, který má podobné účinky jako heroin, je však značně levnější a nehrozí u něj předávkování.

Konopí, které stále patří mezi nelegální drogy, u nás zůstává zdaleka nejužívanějším. Zkušenost s ním má více než čtvrtina Čechů. Už ale není tolik populární mezi mladistvými, marihuaně nyní holdují především lidé starší 24 let. Problémy má Česko i s nadměrným pitím alkoholu, minulý rok bylo zaznamenáno 415 případů smrtelných předávkování.

Lidé se také stále častěji kvůli psychickým problémům uchylují k přehnaným dávkám léků na utlumení i bolest. Častokrát si neuvědomují, že i na těchto prášcích může při nepřiměřeném užívání vzniknout závislost.

Související články

Další články