Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Fenomén Jurský park: 10 fascinujících věcí, které jste o megafilmu určitě nevěděli!

Fenomén Jurský park: 10 fascinujících věcí, které jste o megafilmu určitě nevěděli!
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Jurský park byl v 90. letech filmovou peckou. Bez debat! Není snad člověka, který by ho neviděl. Teď se dočkal dalšího, v pořadí už čtvrtého pokračování. Ještě než se vydáte do kina, zavzpomínejte s námi, staromilci, na "jedničku". Tohle jste totiž tutově nevěděli nebo jste si toho nevšimli!

Už je to dvaadvacet let, kdy do kin přišel trhák režiséra Stevena Spielberga Jurský park. V letech 1997 a 2001 se pak vzhledem k úspěchu prvního dílu diváci dočkali dalších pokračování. Teď se v kinech objevil další, velkofilm Jurský svět, plný akčních scén a počítačových triků.

„Můžeme sledovat ty nejúžasnější tvory, jací kdy kráčeli po Zemi, ale z nějakého důvodu nám to nestačí. Chceme ještě něco lepšího a ti, kteří z toho profitují, se to snaží uspokojit. Připadá vám T-Rex malý? Vyrobíme vám větší zvíře,“ tak ve zkratce popsal děj filmu jeho režisér Colin Trevorrow.

Než se ale vydáte do kina, zavzpomínejte s námi na "jedničku", která byla zlomová. Do té doby tu nikdy nic podobného nebylo a díky tomu film získal hned tři Oscary.

Co jste o Jurském parku nevěděli nebo jste si toho nevšimli Nahlédněte s námi za kameru.

1. Taky vás vždycky vyděsila scéna, kdy poprvé slyšíte řvát T-Rexe? Jeho řev vznikl zmixováním pláče slůněte, řevu aligátora a tygra, to všechno okořeněné velrybím zpěvem.

2. Jurský park nás naučil, že když potkáme T-Rexe, nemáme se raději hýbat, protože ve chvíli, kdy si hrajeme na mrtvého brouka, nás tenhle obr nevidí. To je bohužel nesmysl, což prokázali vědci. Když nějakého T-Rexe potkáte, jasně, je to nepravděpodobné, buď se modlete, nebo zdrhejte.

3. Film byl natočen podle předlohy románu Michaela Crichtona, který byl už od dětství naprosto posedlý dinosaury.

4. Pamatujete si na divokou bouři, která park ochromila? Některé scény byly natáčeny během autentické bouře. Přes Havajské ostrovy, kde se natáčelo, se totiž přehnal hurikán, což se nakonec filmařům hodilo, ačkoli se tím natáčení protáhlo.

5. Hlavní role vědce Alana Granta byla původně nabídnuta Harrisonu Fordovi. Ten ale odmítl, protože si myslel, že to bude blbost. Ajaj, tady nám pak někdo pěkně litoval.

6. Víte, kolik Spielberg na filmu vydělal? Na to se posaďte. Bylo to 250 milionů dolarů! Hezké!

7. Agenti Michaela Crichtona nabídli předlohu šesti filmovým studiím, všichni po námětu skočili, ale poslední slovo měl sám autor, který si vybral Spielberga. Nechybělo málo a Jurský park mohl točit Tim Burton.

8. Všude jsou dinosauři! Když si ale spočítáte scény, ve filmu se objeví v součtu jen 10 minut.

9. Velociraptor byl ve skutečnosti velký asi jako slepice, takže Spielberg si ho pro potřeby filmu trochu zvětšil. To ale ještě nevěděl, že za pár let antropologové skutečně najdou takového, jaký se objevil právě v Jurském parku. Náhoda!

10. Jurský park je pojmenován podle období jury, jenže dinosauři, kteří se ve filmu objevují, by v téhle době neměli co dělat. Pocházeli totiž z období křídy.

Související články

Další články