Samantha má za sebou slušnou hereckou kariéru, zlatý Globus a dokonce dvě nominace na Oscara. Zahrála si po boku Willema Dafoea, Seana Penna nebo Johnnyho Deppa. Dnes si své role vybírá podle scénářů a režisérů. Navíc je milující matkou tří dětí. Ne vždy to ale v jejím životě byla taková idylka.

Morton se narodila v Nothinghamu v roce 1977. Její rodiče měli celkem devět dětí. Rozvedli se však, když jí byly pouhé dva roky. Její otec byl násilník a strávil nějaký čas ve vězení. S nevlastním otcem, kterého si vzala její matka poté, to nebylo o mnoho lepší. Nejenže byl alkoholik, ale dokonce čelil obvinění z vraždy. To Samanthina matka bohužel nevydržela a nervově se zhroutila.

Morton byla umístěna do pěstounské péče. Její náhradní rodiče se často měnili, malá Samantha byla týrána a hodně utíkala z domova. V jedenácti byla umístěna do dětského domova. Její peklo ale nekončilo, ba naopak. Když jí bylo pouhých třináct let, dva zaměstnanci domova ji sexuálně napadli. Prý se s tím svěřila vedení domova, ale nikdo jí tehdy nevěřil. O svém zážitku poprvé veřejně promluvila, když praskla kauza Rotherham scandal, kdy byly v dětském domově znásilňovány 12leté holčičky. „Musela jsem reagovat, mám hlas, musím toho využít. Ta děvčátka ho nemají. Já ho neměla, když jsem byla malá,“ svěřila se v nedávném rozhovoru pro The Telegraph.

Řekli byste, že po tak krutém dětství bude Samantha trochu divná, ale opak je pravdou. Je to prý vřelá a přátelská osoba a nikdy si na nic nestěžuje ani se nelituje. Je skvělou matkou a své děti bere s sebou, i pokud dlouhodobě točí mimo domov. Jedinou překážkou v jejím životě je nedokončené vzdělání. Byla prý výjimečně bystré a nadané dítě, ale kvůli okolnostem školu opustila už ve dvanácti letech. Nemůže tak svým dětem ani pomoci s domácími úkoly. Samantha je vděčná, že má díky své pozici možnost ovlivnit životy lidí, a chce být inspirací pro ty, kteří to v životě neměli lehké stejně jako ona.