Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

EXtra.cz vyzpovídalo stánkaře postižené zrušením vánočních trhů: Je to katastrofa!

Vánoční trhy: Extra.cz vyzpovídalo stánkaře postižené jejich zrušením. Je to katastrofa!
Zdroj: Se souhlasem Taiko
+ Další 2 fotografie
koronavirové restrikce

Zrušení vánočních trhů udělalo čáru přes rozpočet množství stánkařů a trhovců, kteří investovali značné prostředky do toho, aby mohli během předvánočního období prodávat své produkty. Nyní mnoho z nich řeší svou finanční existenci. Redaktoři eXtra.cz se za nimi vypravili.

Ze dne na den se mnoho stánkařů, kteří se celý rok připravovali na vánoční trhy, ocitlo jako ve zlém snu. Už podruhé totiž vláda vánoční trhy svým nařízením zrušila. Jaký dopad na ně současná omezení mají?

"Mnozí z nich si museli vzít úvěr, aby vůbec mohli nakoupit zboží a vyrobit své produkty, nebo třeba nakoupit suroviny, potraviny a ty teď budou nepoužité k vyhození. Je třeba si říct, že spousta našich prodejců jsou drobní živnostníci, kteří celý rok něco vyrábějí (třeba vánoční ozdobičky) a pak počítají s tím, že vydělají 4 týdny v roce o adventu, kdy to prodají, a ty 4 týdny pro ně teď nepřijdou," uvádí pro eXtra.cz mluvčí pořádající společnosti Taiko Hana Tietze. Jen náklady na trhy na Staroměstském náměstí v Praze jsou podle ní 20 milionů.

Škody sčítá též organizátor vánočních trhů na Malém náměstí Tomáš Ságl. "My jako organizátoři to nějak zvládneme, horší je to u drobných prodejců. Někteří z nich jsou na tom nyní opravdu těžce," popisuje neradostnou situaci.

"Je to cílená likvidace soukromého sektoru"

A jak tedy vnímají současnou nemilou situaci sami prodejci? "Já se teď dávám z toho dohromady. Měla jsem prodávat vánoční ozdoby, to je celoroční práce. Penězi se to nedá vyčíslit. Staroměstské náměstí je pro mě jediné prodejní místo," řekla eXtra prodejkyně vánočních ozdob pod podmínkou anonymity, protože se podle svých slov bojí následků.

"Tím, že jsem chodila brigádně prodávat jinam, jsem si říkala že to ustojím, ale teď je to tak velká rána, že nevím, co dál. Bohužel nemohu dodávat do obchodních domů a ani obchodníci, kteří ode mě odebírali, nyní nic neberou. Přemýšlím, jestli to celé uzavřít a jít na podporu. Chci se tomu vyhnout, ale nevím, co bude," dodala citově rozrušená živnostnice.

A co možné vládní kompenzace? "Co se týče kompenzací, loni jsem na ně nedosáhla. Na ty jarní už ano, ale já už tomu nevěřím. Navíc ty kompenzace vám nevyrovnají nic, to není ani na materiál," popisuje smutně realitu podnikání v koronavirové době.

"Rozhodnutí nechápu. Já chápu vážnost té situace, ale co mě uráží, je to, že se neměří stejně. Co já nedokážu pochopit, jak je možné totálně zaříznout venkovní trhy a přitom na Náplavce nechat farmářské trhy. Přitom tisíc lidí na koncertě, na fotbale, to nikomu nevadí. Na mě osobně to dělá dojem, že je to likvidace soukromého sektoru. Pro mě to je možná po dvaceti letech konečná," uvádí prodejkyně.

"Myslela jsem, že se to vymyslí tak, abychom kontrolovali, jestli jsou lidé očkovaní, nebo jestli je třeba maximálně jeden u stánku a další chvíli počká, atd., to by byla třeba cesta. Co si myslíte, že nyní udělají ti lidé, co nepůjdou na Staromák? Půjdou do obchoďáku do Letňan," dodává zklamaně.

"To se nedá popsat, je to postavené na hlavu"

Ztráty počítá i prodejce zmrzliny Antonín Voráček, který měl rovněž prodávat na Staroměstském náměstí. "To se nedá popsat, aby nám to den před otevřením zavřeli, to je katastrofa," nebere si prodejce servítky. "Je to postavené na hlavu - vedle je otevřená hospoda, kde se konzumovat může, a tady ne. Už je to druhý rok a je to opravdu výsměch a pomsta. Bohužel nemohu říci více, protože bych byl sprostý," dodává viditelně rozčilený stánkař.

Souhlasí s ním další prodejce Lukáš Burian: "Obchoďáky otevřené, všichni se tam tlačí jeden na druhého. Vzduchotechnika tlačí vzduch pořád dokola. A velké korporace pořád chrlí zisky do zahraničí. Malí podnikatelé už měsíc usilovně pracují- nakoupili/vyrobili zboží, nakoupili obalový materiál, revize na elektrické spotřebiče, zaplatili nájmy, domluvili prodavače a když už se začalo s navážením zboží do stánku tak ze dne na den konec," popisuje Burian.

Adam Vojtěch: Bylo to nutné, lidé na trzích nic nedodržují

K rozhodnutí uzavřít vánoční trhy se mezitím vyjádřil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO): "Vánoční trhy nejsou na rozdíl od běžných trhů jen místem prodeje, ale především místem setkávání pro celé rodiny a skupiny přátel. A to je právě to, co je problém. I když se jedná o akci pod širým nebem, lidé tam nedodržují základní opatření, jako jsou rozestupy a ochrana dýchacích cest," hájí rozhodnutí vlády Vojtěch.

"Ptáte se mě, proč jsme spíš neomezili obchodní centra. Ale omezili. V OC jsme zakázali konzumaci jídla, nefungují food courty, lidé tak mají po celou dobu respirátory. Prodejci zajišťují dezinfekci, hlídají rozestupy. Ale na vánočním trhu je to nekontrolovatelné. Lidé stojí u sebe v těsné blízkosti a konzumují a pijí," brání se nařčení z dvojího metru ministr, podle kterého udělali totéž například v Drážďanech a Mnichově, kde jsou vánoční trhy proslulé.

S tím však prodejce Burian nesouhlasí: "Tvrzení Vojtěcha že to tak dělají ostatní státy tak ano, dělají. Ale ty lidi dostanou odškodnění v podobné výši jako by měli zisky. U nás dají tak 500-1000 na den a to vám zaplatí základní potřeby, ale nikoliv to, co jste už do všeho investovali," dodává stánkař.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy