Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR PŘÍMO Z KAMBODŽE: Lenka je na tom dobře, ale je ve velkém maléru! Drogy jsou problém

Finka Hannah Sirkiä promluvila pro eXtra.cz o zadržené Lence.
Zdroj: Facebook.com
+ Dalších 7 fotografií
Hannah Sirkiä a Lenka V. spolu pobývaly v Kambodži. Staly se z nich skvělé kamarádky. Obě byly zatčeny kvůli drogám. Hannah je ale už na svobodě, zatímco Češka Lenka je v obrovském průšvihu.

Redaktorům eXtra.cz se podařilo přes Facebook spojit s Hannah Sirkiä. Tato osmadvacetiletá Finka žije v Kambodži na ostrově Koh Rong a je blízkou kamarádkou zadržené Češky Lenky V.

Hannah byla při protidrogové razii v městě Sihanoukville zadržena spolu s Češkou a dalšími lidmi. Jenže na rozdíl od Lenky je již na svobodě. „Zadrželi mě jen jako svědka. Byla jsem v nesprávný moment na nesprávném místě. Seděla jsem před hospodou a pila jablečný cider,“ říká Hannah s tím, že se vše již vysvětilo.

Na policejní stanici prý byla hlavně v roli svědka. Ona je již v bezpečí a na svobodě. Vyšetřování její osoby skončilo. Lenka je na tom ale hůř. „Lenka mi moc chybí. Je to průšvih. Je v pořádku, po psychické stránce na tom je dobře, ale je to opravdu velký průšvih,“ napsala nám Hannah.

Pořád věří, že Lenka by se mohla dostat na svobodu také. Jenže si uvědomuje, že tam jde o jinou situaci. Lenka se zřejmě k výrobě a distribuci drog doznala. Pokud doznání nepodepíšete, dá se v Kambodži dělat mnohé. Je veřejným tajemstvím, že místní policie je zkorumpovaná a slyší na šustění dolarů.

Jenže justice už funguje trochu jinak. Kambodža se otevírá světu a mění se před očima. Klade se důraz na to, aby se služby zlepšovaly a více se blížily civilizovanému standardu, jaký znají turisté z Evropy či Austrálie ze své vlasti.

Zlepšuje se tak dokonce i situace v tamějším vězení. Policie více potírá přestupky a trestné činy. Zvláštní důraz se klade na vyšetřování sexuálních deliktů a obchodu s drogami.

To, co se dalo před deseti lety řešit balíkem bankovek, se dnes řeší u soudu. Obrovským štěstím pro Lenku V. je to, že Kambodža a Česká republika mají vynikající diplomatické vztahy.

Na druhé straně, pokud existuje doznání, je soukolí justice nemilosrdné. Když už místní policie někoho za drogy vyslýchá, dělá z něj exemplární případ. To nehraje zadržené Češce do karet.

Hovoří se o tom, že jí hrozí za prodej extáze až 5 let za mřížemi. Což je ale hodně hrubý odhad. A drží se hodně při zemi. Také se objevují spekulace, že by mohla dostat až 30 let. Bude záležet na tom, co vypoví před soudem a co sdělí ostatní vyšetřovaní. A bude záležet také na tom, v jaké fázi boje proti drogám Kambodža momentálně je. Obecně platí, že jihovýchodní Asie boj s výrobci drog nevzdává.

Bude určitě zajímavé sledovat, jak se případ Lenky V. bude dále vyvíjet. Nemá smysl ji předem odepisovat. Na to je tamější justice opravdu hodně svérázná a je tam možné cokoliv. Ale když se na její případ podíváme realisticky, je nám jasné, že zde bude zapotřebí velkého diplomatického ú­silí.

Související články

Další články