Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Exkluzivně: Vyjádření psycholožky, která nahlásila policii otce z Nýrska, a ten se pak oběsil

Vlastimil K. se rozhodl pro sebevraždu, čímž se celý případ hodně
zamotal.
Zdroj: facebook.com
V případu Vlastimila Kličky (†46), který se oběsil, když mu úřady odebraly děti kvůli údajnému zneužívání, stále není jasno. Kromě rodiny se média zaměřují nejvíce na dvě ženy, speciální pedagožku Dominiku Bezděkovou, která pojala podezření, že v rodině není něco v pořádku, a na Ivanu Holubcovou, klinickou psycholožku, která dítě vyšetřila, potvrdila domněnky Bezděkové a celou věc ohlásila na policii. Holubcová je zděšena přístupem a výroky známého sexuologa Petra Weisse a stojí si za svým rozhodnutím i kolegy.

Od počátku sledujeme případ z Nýrska, který už druhým týdnem hýbe Českem. Údajné zneužívání dcery otcem, který spáchal sebevraždu, nenechává nikoho chladným.

Kromě mnoha soudců z řad občanů se roztrhl pytel s odborníky, kteří ačkoliv u případu nebyli, s malou dívkou nikdy nemluvili a nemohli ani nahlédnout do spisu, vynášejí svá moudra. Mezi nimi i uznávaný odborník, sexuolog Petr Weiss. Ten potvrdil, že signály v podobě nakresleného obrázku opravdu ukazují, že se v rodině něco špatného skutečně děje.

„Ale samozřejmě nemůže být jediným důkazem nebo tím hlavním důkazem a už vůbec ne v tom smyslu, jak jsme to teď slyšeli,“ uvedl v televizi Nova.

Na Weissova slova celkem ostře reaguje oznamovatelka případu Ivana Holubcová. „Reakce pana Weisse mě zaskočila. V první řadě je to velmi nekolegiální. Hlavně ale on řekne A a nedodá B. Dobře ví, jak jsou nastaveny postupy, vždyť tam hrozí i tresty (Holubcová by se neohlášením sama dopustila trestného činu, protože při podezření na páchání trestné činnosti má ze své pozice oznamovací povinnost – pozn. red.). Hrozně mě zklamal,“ dodala klinická psycholožka a soudní znalkyně Ivana Holubcová.

„Já mám svou práci opravdu ráda, jsem přesvědčená, že se všichni dotčení specialisté zachovali naprosto správně, a věřím, že se tak stane i příště,“ stojí za svým rozhodnutím i kolegy Holubcová.

„Mě samotnou to poznamenalo, opravdu jsem přemýšlela, že toho nechám, měla jsem pocity naprosté beznaděje. Ale nezbývá, než dál pracovat a dělat to, co člověk považuje za správné. Nejen že bych se znovu zachovala naprosto stejně, já k tomu budu dál stimulovat i například mladší kolegy a kolegyně… Ten systém u nás není nastaven špatně, nic lepšího zatím nemáme, působí tu řada špičkových speciálních pedagogů a dalších odborníků. U nás problém není,“ dodala psycholožka.

Na druhé straně barikády proti psycholožce Holubcové a speciální pedagožce Bezděkové stojí matka Marta J. s rodinou a některými znalci, kteří stejně jako například Weiss zpochybňují proces odborného vyšetření pětileté Lucie, kterou celá událost v budoucnu poznamená asi nejvíc ze všech zúčastněných.

Související články

Další články