Od počátku sledujeme případ z Nýrska, který už druhým týdnem hýbe Českem. Údajné zneužívání dcery otcem, který spáchal sebevraždu, nenechává nikoho chladným.

Kromě mnoha soudců z řad občanů se roztrhl pytel s odborníky, kteří ačkoliv u případu nebyli, s malou dívkou nikdy nemluvili a nemohli ani nahlédnout do spisu, vynášejí svá moudra. Mezi nimi i uznávaný odborník, sexuolog Petr Weiss. Ten potvrdil, že signály v podobě nakresleného obrázku opravdu ukazují, že se v rodině něco špatného skutečně děje.

„Ale samozřejmě nemůže být jediným důkazem nebo tím hlavním důkazem a už vůbec ne v tom smyslu, jak jsme to teď slyšeli,“ uvedl v televizi Nova.

Na Weissova slova celkem ostře reaguje oznamovatelka případu Ivana Holubcová. „Reakce pana Weisse mě zaskočila. V první řadě je to velmi nekolegiální. Hlavně ale on řekne A a nedodá B. Dobře ví, jak jsou nastaveny postupy, vždyť tam hrozí i tresty (Holubcová by se neohlášením sama dopustila trestného činu, protože při podezření na páchání trestné činnosti má ze své pozice oznamovací povinnost – pozn. red.). Hrozně mě zklamal,“ dodala klinická psycholožka a soudní znalkyně Ivana Holubcová.

„Já mám svou práci opravdu ráda, jsem přesvědčená, že se všichni dotčení specialisté zachovali naprosto správně, a věřím, že se tak stane i příště,“ stojí za svým rozhodnutím i kolegy Holubcová.

„Mě samotnou to poznamenalo, opravdu jsem přemýšlela, že toho nechám, měla jsem pocity naprosté beznaděje. Ale nezbývá, než dál pracovat a dělat to, co člověk považuje za správné. Nejen že bych se znovu zachovala naprosto stejně, já k tomu budu dál stimulovat i například mladší kolegy a kolegyně… Ten systém u nás není nastaven špatně, nic lepšího zatím nemáme, působí tu řada špičkových speciálních pedagogů a dalších odborníků. U nás problém není,“ dodala psycholožka.

Na druhé straně barikády proti psycholožce Holubcové a speciální pedagožce Bezděkové stojí matka Marta J. s rodinou a některými znalci, kteří stejně jako například Weiss zpochybňují proces odborného vyšetření pětileté Lucie, kterou celá událost v budoucnu poznamená asi nejvíc ze všech zúčastněných.