Koupací oblečení jako speciální kus oděvu se začalo formovat až na přelomu 19. a 20. století. Ještě v první polovině 19. století ženy pochopitelně plavky jako takové neznaly, a když už se chtěly smočit třeba v moři, musely vjet speciálním vozem do vody, z vozu slezly v dlouhých košilích po schůdcích, rychle se vykoupaly a vlezly opět do vozu, kde se převlékly. To už je ale 200 let zpátky.

Na přelomu století se nosily šaty se stuhou v pase a nohavicemi dlouhými až ke kotníkům. První úbor, který obepínal tělo ženy, se objevil až v roce 1907, kdy v něm zapózovala plavkyně Annette Kellerman z Bostonu. Budila takové pohoršení, že byla okamžitě zatčena.

Až ve 20. letech dostávaly plavky skromnější a úspornou podobu. Přispěl k tomu hlavně Hollywood a popularizace opalování a lenošení na sluníčku. Ženy už nebavilo schovávat svoje přednosti. Ve 30. a 40. letech se délka plavek stále zkracovala.

Historický okamžik pro plavky představoval rok 1946, kdy se poprvé objevily v dvoudílné podobě. Navrhl je francouzský designér aut a oblečení Louis Réard a pojmenoval je bikini. Perličkou je, že svůj název dostaly po ostrovu, kde se testovaly atomové bomby. Způsobily obrovský skandál, ale musela je mít každá žena!

Během 50. let se staly dvoudílné plavky obvyklým plážovým dress codem. Od té doby svoji podobu měnily jen minimálně. Měnil se materiál a střihy.

Evoluci plavek natočila modelka Amanda Cerny. Jak se změnily od roku 1890 až do současnosti, sledujte na videu.