Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Epidemiolog Prymula: Už tušíme, kdy se život přiblíží k normálu. Koronavir je zákeřný

Epidemiolog Prymula: Už tušíme, kdy se život přiblíží k normálu. Koronavir je zákeřný
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Epidemiolog a šéf krizového štábu Roman Prymula zavádí v Česku od dubna chytrou karanténu, která by současnému stavu v rámci restriktivních opatření mohla ulevit. Česko podle čísel a srovnáním s ostatními evropskými zeměmi bojuje s nebezpečnou nákazou poměrně úspěšně. Aktuálně je v Česku 1289 nakažených a dvě osoby boji s onemocněním podlehly...

Mluvil jste o zavedení chytré karantény od března, to znamená, že se ukončí omezený pohyb osob?

Začínáme tím pilotně od 1. dubna s tím, že následně by to mělo pokračovat v ostrém režimu v následujících dnech. A budeme kombinovat plošné omezení současných mechanismů a zavádění rychlé karantény.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Co vlastně se musí stát, aby všechna opatření byla ukončena a život se vrátil do starých kolejí?

Ukončení všech restriktivních opatření je zatím velmi vzdáleno. Ale řadu z nich budeme chtít minimalizovat, aby země byla schopna fungovat, protože je jasné, že virus tady bude delší dobu, podobně jako se šíří celkově ve světě. Budeme muset tedy nastavit systém tak, abychom dodržovali přísná opatření, ale ne plošného rázu, abychom byli schopni adekvátně produkovat a adekvátním způsobem nakupovat a lidově řečeno normálně žít.

Kdy z obecného hlediska budou první zprávy, že se běh věcí vrací do normálu?

Opravdu kolem 12. dubna k určitému rozvolnění opatření dojde. Křivka šíření viru je zatím pozitivní pro nás, a pokud se to nezmění v následujících dnech, tak si budeme jisti, že můžeme něco povolit...

Jak se stavíte k tomu, že čínské rychlotesty mají 80procentní chybovost?

Nejde o chybné prognózy, ale vycházelo se z algoritmu, který předpokládal, že bude schopnost testu zachytit protilátky třetí až pátý den. To ale není pravda. Teď jsme to ověřovali a spolehlivost začíná až devátý den. Takže je budeme používat u rekonvalescentů na konci karantény, abychom poznali, že už tam pozitivita není.

Chápu správně, že test tedy zachycuje hodnoty protilátek, které se až devět dnů po nákaze začnou objevovat v množství, které test zachytí?

Ano. Hladiny protilátek narůstají takhle pozdě.

Jsou nějaké nové poznatky o viru, myslím tedy jeho chování v organismu člověka?

Virus se chová poměrně zákeřně v tom, že u některých klidných průběhů, kdy člověk je třeba doma a nic se neděje, může podle zkušeností z Číny přijít druhá vlna a velmi rychle se to může z mírného průběhu zhoupnout do stavu, který vyžaduje ventilaci a umístění na JIP. Na to musíme dávat pozor.

Ví se, zda koronavir může po vyléčení organismus znovu napadnout?

Po vyléčení dojde k tomu, že by už virus neměl v těle být. Pokud jde o kratší období během nákazy, tak jde spíš o to, že se reaktivoval. Znovunákaza je velmi pochybná. Nevěřím, že by se člověk mohl znovu nakazit v krátkém intervalu po vyléčení, to by totiž znamenalo, že by vůbec nefungovala imunita a nemohla by logicky být objevena vakcína.

Více o koronaviru najdete ZDE

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy