Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Lucie Vondráčková (zpěvačka)

Nejnovější kauzy

Drsná řeč čísel: Ženy jsou ve filmech jen na ozdobu, mluví muži

Správná hollywoodská herečka by měla málo mluvit a hodně ukázat.

Tak z toho feministky radost mít nebudou. Nový průzkum ukázal, že ženy byly loni obsazeny jen do 27 % „mluvících rolí“ v amerických filmech. Pro srovnání – v roce 2007 to bylo 29,9 % a v roce 2010 celých 32,8 %.

Z výsledků dále plyne, že drtivá většina ženských rolí je určena herečkám ve věku 21–39 let. Úplně nejlíp jsou pak na tom dospívající dívky, které v roce 2012 získaly 56,6 % z celkového počtu obsazovaných ženských rolí. V mnoha filmech ovšem byly jen „na ozdobu“. Jinak řečeno – kdo dnes není mladý a sexy, nemá šanci!

Od žen se zkrátka očekává, že budou diváky oslňovat něčím úplně jiným, než svým intelektem. A to navzdory tomu, že mezi kasovní trháky se v poslední době zařadily snímky jako Hunger Games, Twilight, Anna Karenina či Železná lady, které stojí a padají právě na výkonu hereček ztvárňujících hlavní role.

Na jednu „mluvící ženu“ tak momentálně připadá 2,51 „mluvícího muže“, z čehož se dá mimo jiné usoudit, že americké filmy jsou stále více sexistické. Když už se žena na obrazovky dostane, měla by v ideálním případě být polonahá, nebo alespoň oblečená do nějakého slušivého erotického prádla.

Pánové tvorstva si tak sice přijdou na své, ale na co mají do kin jít jejich něžné polovičky, zatouží-li naopak vidět polonahé muže? Těch se ve filmech vyskytuje směšných 9,4 %. Přitom polovina všech vstupenek, které se každý rok v Americe prodají, končí právě v kapsách dívek a žen. Není to zvláštní?

Mohlo by vás zajímat

Další články