Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Horoskop Pražské peklo očima vozíčkáře

Nejnovější kauzy

Donald Trump začal nesnášet Zemana a do Bílého domu ho nikdy nepozve. Prý je to kvůli zbraním pro Islámský stát

Donald Trump si prý nepřeje, aby za ním Zeman přijel na návštěvu.
+ Další fotografie
AKTUALIZOVÁNO: Miloš Zeman a jeho tým dlouho tvrdili, že jsou s americkým prezidentem Trumpem kamarádi a že se chystá návštěva v Bílém domě. Jenže nyní to vypadá, že Zeman se za Trumpem nikdy nepodívá. Americký prezident Zemanovi vyčítá obchod se zbraněmi, které skončily v rukou radikálů z Islámského státu. Na konci textu najdete vyjádření agentury, která zastupuje českého zbrojaře Strnada.

Zeman nejdříve oznámil, že poletí do USA za Trumpem. Z návštěvy ale sešlo. Hrad prý dostal od Trumpa omluvný dopis. Ten ale nikdy nebyl zveřejněn. Takže to vypadá, že dopis není psaný v omluvném duchu, ale naopak to vypadá, že americký prezident má Zemana tak akorát. A to není pro Hrad dobrá vizitka.

Na portálu Info.cz se objevila poměrně rozsáhlá analýza, která vychází z odborného webu Real Clear Defense.

Trump prý českého prezidenta do Bílého domu nikdy nepozve, protože ho má plné zuby. Trumpovi se totiž podle analýzy nelíbí, jakým způsobem Česká republika rozvíjí obchod se zbraněmi. České zbrojařské společnosti zažívají zlaté časy. Vývoz zbraní schvaluje a oslavuje také prezident Zeman. Info.cz píše, že Zeman by rád odstranil byrokratické překážky, aby mohl obchod se zbraněmi lépe frčet. Což by mimo jiné pomohlo prezidentovu kamarádovi a sponzorovi Jaroslavu Strnadovi.

Jenže je tu velký problém. Právě Strnadovy společnosti Real Trade Praha a MSM Group se totiž podle reportáže bulharských novin Trud měly účastnit ohromného černého trhu se zbraněmi. Ten údajně kryl Ázerbájdžán tím, že letadlům se zbraněmi poskytoval diplomatické krytí. Podle webu Real Clear Defense se část těchto zbraní dostala do rukou zabijáků z IS.

Trumpovi tak nevadí jen to, že se Zeman orientuje na východní režimy a inklinuje k Rusku a Číně. Jednání Zemanových kamarádů ze zbrojařského průmyslu údajně Trumpa irituje ještě více.

Vyjádření mediálního zástupce, který zastupuje společnosti podnikatele Strnada:

„Článek webu RealClearDefense je zjevná fantasmagorie s cílem poškodit naše dobré jméno. Tomu odpovídá i skutečnost, že toto médium porušilo elementární etická i žurnalistická pravidla a předem si nevyžádalo žádné naše stanovisko. Článek je v naprostém rozporu přímo se zdroji, s nimiž pracuje. V bulharském médiu, na které odkazuje, jsou zmiňovány dva případy vývozů našich firem. Oba směřovaly do Izraele, a to pro společnost Elbit Systems, jednoho z největších světových podniků obranného průmyslu, jehož export podléhá přísným regulacím úřadů Izraelského státu s případnou konzultací jejich amerických protějšků. V obou případech se jednalo o těžkou speciální techniku na podvozku Tatra, žádné ruční zbraně či jiné vybavení používané teroristickými organizacemi. I pro milovníka konspiračních teorií je snad nereálná představa, že by Izrael vyzbrojoval tatrovkami ISIS,“ tiskový mluvčí Public Relations a External Communication Andrej Čírtek.

Mohlo by vás zajímat

Další články