Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Dojemná fotografie: Samec klokana se loučí s umírající samicí. Je to ale skutečně tak, jak to vypadá?

Samec drží dojemně hlavu umírající samice.
Zdroj: Evan Switzer
Po internetu se začala šířit fotografie, kterou pořídil Evan Switzer v Austrálii. Jsou na ní tři klokani – dva dospělí a jedno mládě. Fotografie vypadá velmi dojemně. Samec drží hlavu umírající samici a všemu přihlíží jejich mláďátko. Vypadá to, jako by se s ní loučili. Jenže všechno není tak, jak na první pohled vypadá.

Fotograf přiblížil, co se dělo v době, kdy fotografii fotil. „Viděl jsem, jak samec zdvihl samici. Zdálo se, že ji objímá a pokouší se ji postavit na nohy. Přitom zjišťoval, co se jí vlastně stalo. Bylo to neskutečně dojemné.“ Fotograf prý nikdy neviděl, že by se klokani chovali podobně.

Všem bylo najednou klokaní samice líto a všichni si mysleli, že tito vačnatci cítí emoce. Fotografie tak působila velmi smutně a dojemně. Jenže ono to nebude tak horké, jak to vypadá. Všechno je totiž úplně jinak. A samec není tak láskyplný, jak se tváří.

Fotografii ale viděl Dr. Derek Spielman, expert na veterinární patologii s přihlédnutím na znalost vačnatců. Ten popsal, co se na té fotce skutečně děje. A budete koukat!

Samec je totiž s největší pravděpodobností odpovědný za smrt samice. A pak se s ní pokouší ještě spářit! Opravdu se pokouší ji ochránit, ale jen před dalšími samci, kteří by rádi využili toho, že je zraněná, a chtěli by se s ní spářit. A to samec nemůže dovolit.

„Soupeřivost mezi samci o samice je drsná a může vést k ostrým soubojům,“ popsal expert. Samci prý také často útočí na samice a způsobují jim velmi vážná zranění. Hlavně v té chvíli, kdy samice reagují na pokusy o páření negativně. Samci je potom dlouho pronásledují, až samice uštvou.

Samec tedy samici nejdříve uštval, a když umírala, chtěl zabránit jiným samcům, aby se s ní pářili. „Vykládat si samcovo chování jako ochranu mláděte nebo cit k samici je hrubé nedorozumění,“ varuje Spielman. A jeho slova potvrzují i ostatní vědci. Samici jsou totiž na fotografii ještě vidět zbytky sexuálního vzrušení. A to je podle vědců jasným důkazem toho, jaká byla doopravdy samcova motivace.

Související články

Další články