Jaký je skutečný život amerických mariňáků v zemi, kterou neznají a kde bojují proti nepříteli, aniž by tušili, proč je nepřítel? Většinu času je to docela nuda náporná na psychiku a režisér Sam Mendes se rozhodl natočit film právě o téhle podivné nudě.

1. Je to válečný film a také to není válečný film

Typický válečný film vypráví o životě vojáků a o tom, jak jim hrůzy války ničí životy a psychiku. Mariňák je také válečný film, také vypráví o životě vojáků a o tom, jak jim válka ničí psychiku. Většinu času tu ale nevidíme absolutně žádné hrůzy, žádné střílení. Pouze to, jak se vojáci nudí, ale každou chvíli čekají, že na ně někdo zaútočí a zemřou. Ano, i to je pořádný nápor na psychiku.

2. Vše vychází ze skutečných zážitků

Film je adaptací knihy snipera Swofforda, kterého ve filmu hraje Jake Gyllenhaal (a podává zde asi nejlepší herecký výkon své kariéry… ano, ještě lepší než ve Zkrocené hoře). Velmi přesně popisuje, že „válka je peklo, ale čekání je to, co vás zabije“. Ukazuje, jak skutečně vypadají moderní války – neustále se nic neděje, a když se něco děje, střílíte na nepřátele, které ani nevidíte.

3. Cesta do zkázy

Vlastně jedna z nejzajímavějších věcí na Mariňákovi je to, jak moc je podobný jiným válečným filmům. Například v tom, že sledujeme zpočátku nevinného kluka, který se ve válečném nasazení zásadně mění. Jenže to všechno, aniž by se pořádně bojovalo!

4. Všechno vypadá nádherně

Režisér Sam Mendes si vzal na pomoc svého oblíbeného kameramana a téměř každý záběr vypadá jako obrázek, který by se dal zarámovat. Hořící rafinerie, pouštní scenérie. Je neuvěřitelné, jak úžasně dokázali pracovat s tak všedním prostředím, jako jsou irácké pouště.

5. Herci, herci, herci

Když natáčíte film o nudě a válečný film, aniž byste tam měli akční scény, všechno stojí a padá s herci. A ti jsou v Mariňákovi skutečně výjimeční. Už jsme zmiňovali životní roli Jaka Gyllenhaala, ale tady výborně hraje dokonce i Jamie Foxx, který většinou zase tak dobře nikde nehraje, co si budeme povídat. Nikdo ale nemá na Petera Sarsgaarda, který i scény, jež by od někoho jiného vyzněly trapně, zahraje tak, že budete plní emocí. Jen si počkejte na střílení do vzduchu…