Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Dnes je pátek třináctého: Proč je v mnoha zemích považován za nešťastný den?

Jste pověrčiví? Bylo vám za těžko dnes ráno vylézt z domu? Bojíte se na cokoliv a na kohokoliv sáhnout?

Pátek třináctého pro některé lidi opravdu představuje smolný den, ač se evidentně jedná pouze o starou pověru a v pátky třináctého se většinou nic eXtra neděje.

Kde se tato pověra ale vzala?

Pravděpodobně u křesťanů. Ti ho již od nepaměti považují za den smůly. Právě třináctého dne v měsíci na Velký pátek byl totiž ukřižován Ježíš Kristus. A při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí, z nichž ten třináctý byl Jidáš, který Krista zradil.

Někteří historikové pak dávají do souvislosti s pověrou pátek 13. října 1307. V tento den francouzský král Filip IV. Sličný začal likvidovat posledních 13 příslušníků Templářského řádu. Ten potom definitivně zanikl.

A například Skandinávská legenda vypráví o setkání 12 bohů, které bylo narušeno třináctým bohem zla a došlo k úmrtí boha radosti.

Jen k samotnému pátku se váže několik negativních událostí. V pátek nabídla Eva Adamovi jablko ze stromu poznání, v pátek zabil Kain svého bratra Ábela a v pátek mělo dojít k velké potopě světa.

Pokud se strach z pátku 13. týká i vás, můžete se dělat zajímavými a tvrdit, že trpíte paraskevideka­triafobií. Tak se totiž chorobný strach z tohoto dne nazývá.

Související články

Další články