Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Dnes by své 142. narozeniny oslavil český král obuvi Tomáš Baťa. Jaký byl?

Dnes by své 142. narozeniny oslavil český král obuvi Tomáš Baťa. Jaký byl?
Zdroj: Facebook/pinterest.com
+ Další 2 fotografie
Podnikatel a jeden ze symbolů prvorepublikové prosperity a někdejší starosta Zlína Tomáš Baťa by dnes oslavil 142. narozeniny. Jeho jméno se stalo pojmem už v meziválečném období a je jím až dodnes.

Podnikatelského ducha měl už v mládí. Narodil se v ševcovské rodině a v otcově dílně získal potřebné znalosti o řemesle a obchodě.

Podnikatelské začátky

V roce 1894 se společně s bratrem Antonínem a sestrou Annou nechali vyplatit z otcova podniku a rozhodli se založit si obuvnickou živnost. Živnostenské oprávnění mu na úřadě vystavili v tomtéž roce, ale na jméno jeho bratra, protože Tomáš tehdy nebyl plnoletý.

Byznys zpočátku nebyl růžový, firma procházela několika krizemi, ale postupně se zbavila všech dluhů a začala se rozrůstat. Kvůli stoupajícímu počtu zaměstnanců byla zahájena výstavba známých Baťových domků.

Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a tak jim zajistil ubytování, které bylo poblíž továrny. V několika zlínských částech tak postupně vyrostlo kolem dvou tisíc staveb, které dodnes dávají Zlínu jeho charakteristický ráz.

Byznysmen s originálními postupy

Během svého podnikání Baťa zavedl mnoho originálních metod řízení výroby i obchodu. Důležitou rolí pro něj byla i motivace zaměstnanců. Založil Baťovu školu práce, vychovával si manažery a dokázal přinést kraji perspektivu.

Jako člověk byl údajně velmi přísný, a to nejen na ostatní, ale zejména na sebe. Šel lidem příkladem a všichni si ho vážili. A on si vážil jich. Věděl, že když se k nim bude chovat jako k lidem s úctou, budou podávat maximální pracovní výkony, což potom znamenalo prospěch všech.

Rozkvět a poválečná krize

V období první světové války se firmě velmi dařilo. Dostala totiž zakázku na výrobu 50 tisíc párů vojenských bot a stovkám mužů se tak díky práci v továrně podařilo vyhnout se povolávacím rozkazům, protože firma vyráběla pro rakousko-uherskou armádu. Od roku 1914 do roku 1918 se počet Baťových zaměstnanců zvýšil desetinásobně.

Po válce přišla krize. S tou se ale Baťa vyrovnal snížením cen zboží a snížením mezd. Pracovníkům to kompenzoval tím, že jim poskytl slevy. Zásoby bot se výborně prodávaly a Baťa inkasoval deflací drahocenně zhodnocené peníze. Tímto opatřením prorazil krizové sevření a jeho levné boty začaly ovládat trh. Čtyři písmena BAŤA se stala všudypřítomným symbolem odvážného a úspěšného podnikání.

Mezi lety 1926-1928 Baťova firma ovládla více než polovinu československého vývozu, došlo v ní také k zavedení pásové výroby a přibývaly továrny v Německu, Polsku, v Anglii a postupem času i v dalších zemích.

Tragická smrt

Tomáš Baťa se několikrát vyhnul smrti. Poprvé se tak stalo, když měl vážnou autonehodu, podruhé, když měl těžký zánět žil dolních končetin, který zřejmě zapříčinilo dlouhé a náročné chození s těžkou nůší plnou kůží v počátcích podnikání. Osudnou se mu stala až letecká nehoda 12. července 1932, při níž zahynul. Baťa tehdy letěl do Švýcarska, kde se měl zúčastnit otevření nové pobočky v Möhlinu. Letěl z firemního letiště v Otrokovicích, ale letadlo spadlo už sedm minut po startu poblíž továrny na Bahňáku z výšky několik desítek metrů. Král obuvi by na místě mrtev.

Související články

Další články