Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Divoká prasata decimují Prahu 5: Přemnožená škodná se koupe v bazénech a ohrožuje děti ve vilové čtvrti

Místní zachytili návštěvu divokého prasete.
Zdroj: Se souhlasem Lenky Radoňové
PROBLÉM

Na redakci eXtra.cz se v posledních dnech obrátili někteří obyvatelé pražských Hlubočep nešťastní z toho, že jim v jejich vilové čtvrti řádí tlupa divočáků a nikdo jim prý dosud nechtěl účinně pomoci. Po intervenci advokátky a eXtra.cz se do řešení opřel magistrát a místní doufají, že už brzy nebudou mít strach pouštět ven děti.

Nebezpečná prasata ve vilové čtvrti

„Je to neštěstí, pohybuje se tu tlupa divokých prasat, rozrývá nám tu pozemky, pohybují se mezi rodinnými domy, a protože jde i o bachyni se selaty, jsou nebezpeční. A nejen pro děti, bachyně útočí na kohokoli, nemá pud sebezáchovy. O pomoc jsme před pár měsíci požádali radnici Prahy 5, ta to přehodila na magistrát, ale dlouho se pořádně nic nedělo,“ říkají místní.

Štěstím v neštěstí pro usedlíky bylo to, že se bachyni po čase zalíbilo v bazénu obávané advokátky nejen slavných Lenky Radoňové. „Když jsem poprvé tu svini zahlédla, jak se šla hned po mně vykoupat do bazénu (v místě to prý není jediný případ - pozn. red.), zařvala jsem jako blázen a můj dospívající syn se začal obávat o mé duševní zdraví. Při příští koupačce, kdy si přivedla i děti, mi naštěstí uvěřil. Od té chvíle se téměř nemohu věnovat výkonu advokátní praxe, místo toho sedím na třešni nebo běhám po zahradě a snažím se je zapudit halogenem a zvuky medvěda a střelby,“ řekla eXtra.cz Radoňová. Jejím sousedem je zpěvák Kamil Střihavka, který už je taky na číhané, kdy se familie divokých prasat přestěhuje k němu. Zatím mu stihla podrýt pozemek a zničit plot.

Bachyně šla na wellness

Bachyně s rodinkou chodí na wellness se svačinkou i v odpoledních hodinách, nejen v noci, jak si lidé myslí. Je to velký problém, za tu dobu jsem nastudovala celou problematiku, a protože pohlavní zralost divočáků je už v deseti měsících, je třeba s tím okamžitě něco začít dělat, jinak jich tu brzy bude několikanásobek,“ varuje.

Problémem je, že v bytové zástavbě není obvykle povolený odstřel, myslivci se často spoléhají na odchytové klece a pachové ohradníky, to je však víceméně neúčinné řešení. O tom se přesvědčili i mnozí jiní, například na Sokolovsku.

Situace je opravdu vážná, různé věrohodné zdroje hovoří také o výskytech v nemocnicích Motol a Homolka, na motolském golfovém hřišti, na zastávkách MHD, občas se prý divočáci pletou i na silnici.

Přemnožení divočáci

„Jen loni jsme jich odstřelili sto padesát. Jak se jim zužuje životní prostor, osmělují se, ztrácejí zábrany a blíží se čím dál víc lidským obydlím,“ uvedl pro eXtra.cz místní myslivec Miroslav Jiras.

Než se do celé akce zapojila advokátka, magistrát aspoň nechal umístit lapač, který byl ale prý po celou dobu zavřený a na místě, kde se divočáci nepohybovali. Navíc by v případě úspěchu chytil jen jedno zvíře. „A divočáci nejsou hloupí,“ upozorňuje myslivec. Zdá se, že šlo tedy sice o dobrou vůli, ale o zcela zbytečnou snahu.

Nic neúčinkuje

Redakce se obrátila na radnici Prahy 5 a magistrát. Zatímco místní radnice prý situaci monitoruje, úřad hlavního města, na jehož bedrech řešení leží, uvedl, že se obyvatelům Hlubočep intenzivně snaží pomoci.

„Problematická je zvláště situace na zahradách řadových domků v ulici Noutonická, kam divočáci pronikají zespoda po prudkém skalním masívu. Tento skalní masív je pro člověka prakticky neschůdný, a proto tam divočáci našli vhodné životní podmínky. Je to umocněno i tím, že se zde nachází i většina biologického odpadu z těchto zahrad a divočáci tam nacházejí snadnou obživu,“ tvrdí mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Že by byl na skalách biologický odpad, místní odmítají jako nepochopitelné a nesmyslné tvrzení.

„Protože zde není honitba a kvůli terénu, kdy je zde střelba kulovou zbraní značně problematická, byla místním obyvatelům nejprve doporučena ochrana zahrad pachovými ohradníky, případně plašením pomocí zábavní pyrotechniky. Tato opatření se ale po určité době stala neúčinná a divočáci si na ně zvykli,“ upozorňuje mluvčí s tím, že s místními situaci dál řeší.

Naděje na záchranu

V den, kdy jsme dotazy zaslali, se náhle na místě objevili myslivci a alespoň přemístili lapač na rozumnější místo.

Nyní místní sami naštěstí zjistili, že mohou požádat o mimořádné povolení lovu divočáků, jejich žádost se nyní vyřizuje. „Doufám, že nám to schválí, nechci se už dál čtyřiadvacet hodin denně bát o své malé děti,“ uvedl pan Radim.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy