Jako o Dni D se o něm učí děti ve školách, ale prázdná čísla a fakta jim toho moc neřeknou. Proto se dva britští umělci Andy Moss a Jamie Wardley rozhodli, že tohle povědomí o nejslavnějším vylodění historie změní.

Vylodění v Normandii sice proběhlo 6. června roku 1944 a tahle vzpomínka na padlé vojáky připadla až na 21. září, kdy je Světový den míru, ale nic to nemění na síle poselství, které vytvořily stovky dobrovolníků na severofrancou­zské pláži.

Andy a Jamie vytvořili papírové šablony, každý dostal pohrabáč a z mokrého písku vytvořil siluetu padlého vojáka. Dohromady jich bylo devět tisíc, tedy skutečně odhadovaný počet mrtvých mužů.

Siluety byly v tomto případě záměrné. Nikdo totiž nemohl poznat národnost, bylo to prostě holé konstatování faktu, že na této pláži zemřelo v boji předčasně devět tisíc mužů. Je jedno jakých.

A ještě smutnější na celé vzpomínkové akci bylo to, že tuhle mravenčí práci umělců a dobrovolníků velmi brzy spláchl příliv. Hodiny a hodiny práce vydržely v písku jen pár minut. Přesně jako ve válce