Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Děsivé trauma Pavla Landovského. Během války postřílel kulometem několik německých vojáků

Pavel Landovský.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
VÝROČÍ

Známý český herec Pavel Landovský odešel do filmového nebe skoro před sedmi lety. Jeho odchod byl tichý a nečekaný, major Terazky z Černých baronů však celý život prožil s traumatem, se kterým se svěřil jen jednou. Na svých rukou nosil krev, s čímž se nikdy nedokázal vyrovnat!

Český herec, dramatik a disident Pavel Landovský by dnes oslavil 85. narozeniny. Začínal na divadelních prknech, popularitu ale získal až na konci 60. let. Objevil se ve snímcích Každý mladý muž, Ostře sledované vlaky nebo v československé komedii Svatba jako řemen.

Pavel Landovský ve Vratných lahvích

Jeho herecká kariéra je nabitá desítkami filmů a seriálů – Utrpení mladého Boháčka, Hříšní lidé města pražského, Svatby pana Voka, ale taky slavní Černí baroni, ve kterých ztvárnil legendárního majora Terazkyho. Ten byl asi jeho nejvýraznější rolí, hodně výrazně na sebe však upozornil taky jako sládek v Audienci Václava Havla.

Z novějších filmů si ho diváci mohou pamatovat díky komediím Vratné lahve nebo Nestyda. Landovský byl úspěšný také jako dramatik a na svém kontě má tak i několik divadelních her.

Pavel Landovský podepsal Chartu 77

V politickém životě se angažoval v boji proti komunismu a podepsal i Chartu 77. To si však vyžádalo svou daň, protože Landovský se dostal na radar StB. Výslechy, zatýkání či emigrace pro něj nebylo ničím cizím, statečný herec byl ale v roce 2002 vyznamenám medailí Za zásluhy.

Zajímavý byl i jeho rodinný život. Landovský byl čtyřikrát ženatý a nejdéle mu to vydrželo s manželkou Helenou Albertovou, se kterou byl dlouhých jedenáct let. Známý herec byl ale taky pořádný proutník, kterému neunikla žádná dámská sukně. Ze svého divokého života má dvě děti, na které byl vždy hrdý.

Pavel Landovský postřílel vojáky

Fanoušci herce vnímali jako protivného, hrubého a neurvalého. On však byl spíše zahořklý, osamělý a zklamaný. Možná za to mohlo i trauma, které ho celý život provázelo.

Jeden otřesný zážitek si s sebou nesl už od dětství z období druhé světové války. Tehdy devítiletého chlapce si pozval ruský voják k sobě do kulometného hnízda, ze kterého dával pozor na les před ním. Když ale najednou vyběhlo asi patnáct esesáků, tak voják skočil za kulomet a začal střílet.

Landovský byl z celé situace vyděšený, voják ho však přizval do akce, dal mu kulomet do ruky a Landovský začal střílet. Až v patnácti letech mu vlastně došlo, že několik z nich určitě taky zabil a že na svých rukou nosí lidskou krev. Celý život se s tímto traumatem nedokázal vyrovnat, což pak vylíčil i ve své knize.

Související články

Další články