Web deníku Daily Mail s odkazem na francouzské vyšetřovatele upřesnil okolnosti, které masakr ve svatostánku provázely. Sedmaosmdesátiletý důchodce jménem Guy si prožil doslova peklo na zemi. Musel natáčet krutou smrt kněze a pak měl sám umřít stejnou smrtí. Zachránilo ho to, že dělal, že je mrtvý, tak ho teroristé nechali být.

„Jeden z teroristů se ke mně přiblížil. Řekl, že mi neublíží, protože nás použijí jako rukojmí. Třem jeptiškám řekl totéž. Pomysleli jsme si: Dobře, takže hned nezemřeme. Možná až za hodinu. Ten terorista však prohlásil, že jako muž nebude ušetřen můj manžel,“ řekla jeho manželka stanici RMC.

Jeanine popsala i krutou vraždu šestaosmdesáti­letého kněze. „Nejdřív mu podřezali krk. Padl obličejem nahoru, směrem k nám. Bylo vidět, jak mu teče z úst krev. Pak ho řezali a řezali, až byl konec. Mému muži dali telefon, aby natočil nebo vyfotil, jak otce popravují. Pak mého manžela vzali a dělali mu totéž,“ rozpovídala se otřeseně žena.

„Chtěli ho zabít jako kněze. Aby přežil a nepřitahoval další pozornost, hrál mrtvého,“ dodala. A jak sama reagovala, když jí před očima popravovali milovaného muže? „Nevím. Dívala jsem se na něj a myslela si, že je mrtvý. A že teď je řada na nás. Teroristé mě drželi vzadu a ke krku mi přiložili zbraň. Jestli byla falešná? Nevím, ale měla jsem ji u krku. Pak si naostřili nože. To je všechno,“ popsala.

Naštěstí se její muž ze strašlivých zranění uzdravuje a už je na tom lépe. „Viděla jsem, jak se trochu pohnul, zotavuje se dobře. Neztratil vědomí. Prsty si tlačil na rány, aby neztratil tolik krve. Ale než jej odnesli, trvalo to dlouho.“

K vraždě kněze se přihlásili extremisté z Islámského státu. Policisté také identifikovali druhého z útočníků jako dvacetiletého Abdela Málika P., který se stejně jako jeho kolega Adel Kermiche (19) narodil ve Francii, a to v obci Saint-Die-des-Vosges. Žil pak v Aix-les-Bains. Vyšetřovatelé se nyní zabývají zkoumáním jeho osoby, ale jeho příjmení zatím nezveřejnili.