Ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o žádných Češích, kteří by v té době byli na místě neštěstí.

Bohužel, číslo obětí zatím není konečné. Pod ruinami se zatím našlo 38 lidí, ale během dne může počet obětí narůstat. „Půlka města je nenávratně zničena, nezachránění lidé pod sutinami a možná spadne i most,“ řekl starosta města Amatrice Sergio Pirozzi pro italskou televizi RAI.

Zemětřesení začalo v půl čtvrté ráno, kdy byla většina lidí doma, tudíž hrozba zasypání byla mnohem větší. Čtyři z obětí jsou členové jedné rodiny, kteří se nestačili včas dostat z padajícího domu.

Lidé jsou šokovaní, většina z nich neměla čas si během nočního útěku vzít z domu ani to nejnutnější. Polovina lidí z města Amatrice přišla nadobro o své domovy.

Podle posledních informací je mezi mrtvými již 73 lidí a číslo neustále stoupá. Navíc je to pouze hrubý odhad, protože záchranářské práce v postižených oblastech stále pokračují.

Při prvním pohledu na zbylé sutiny města člověka napadne, jestli tady náhodou nedošlo k nějakému válečnému konfliktu, protože takové zemětřesení je opravdu ojedinělé.

Odborníci se shodují na tom, že se jedná o čtvrté nejhorší zemětřesení za posledních 50 let.

K tragédii se na Twitteru vyjádřil i Bohuslav Sobotka. „Vyjadřuji soustrast rodinám obětí zemětřesení v Itálii. Italská vláda má v této těžké chvíli naši plnou podporu, jsme určitě připraveni pomoci.“

Vláda doporučila místním lidem, ať si dělají zásoby jídla a pitné vody nejméně na 10 dní.