Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Další rozvolnění: Kde všude od pondělí odložíme respirátory. Je to bezpečné?

Koronavirus: Od pondělí odložíme respirátory na většině míst. Je to bezpečné?
Zdroj: Profimedia
koronavirus

Nošení respirátorů zůstane od pondělí 14. března povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Na ostatních místech se nebude muset nosit žádná ochrana dýchacích cest, v současné době jsou respirátory povinné ve všech veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády doplnil, že vláda rozhodla na základě doporučení odborníků.

"Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně," uvedl ministr. Poděkoval také lidem, kteří dodržovali protiepidemická opatření.

V hromadné dopravě jsou lidé natěsno

Fiala na tiskové konferenci doplnil, že podle odborníků, kteří vládě radí, je situace v České republice dnes taková, že bude možné odložit respirátory prakticky všude kromě zařízení sociálních a zdravotních služeb a kromě veřejné dopravy. Podle premiéra má zachování respirátorů v dopravě i logiku, jak si vzpomíná z diskusí o opatřeních v předchozích vlnách. "Právě v hromadné dopravě se setkávají lidé ve velmi těsném prostoru z různých sociálních prostředí a různých míst. A tam to riziko přenosu je mnohem vyšší než kdekoliv jinde," řekl premiér.

Od pondělí bude dál povinné nosit respirátor v hromadné dopravě, jako jsou vlaky, MHD, autobusy a taxislužby, nutné budou také v kabinách lanovek. Ze zařízení sociálních služeb se budou dál nosit v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem určených pro osoby s demencemi a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.

Z nošení respirátorů na místech, kde budou i po 14. březnu povinné, budou i dál platit výjimky například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy. Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. Nutné nejsou ani po dobu konzumace jídla.

První případy nákazy novým typem koronaviru se v ČR objevily 1. března 2020, povinnost nosit roušku začala platit téměř před dvěma lety 18. března. Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, respirátory zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele.

Zejména respirátory byly na začátku epidemie vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná. Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest stejné účinnosti, například nanoroušky, jsou povinné od 1. března loňského roku.

Rozvolnění v době nárůstu případů

Současné rozvolnění probíhá v době, kdy epidemiologové pozorují nárůst nakažených. Ten nastal kvůli subvariantě koronaviru omikron BA.2. „Už začala, zejména v Praze. V posledních dnech se zvýšila pozitivita testů a dnes už se to projevilo i na datech,“ řekl na konferenci Racionální přístupy ke covidu-19 evoluční biolog Jaroslav Flegr, kterého citoval server iDnes.cz.

V současnosti do České republiky přijíždějí tisíce lidí z válkou devastované Ukrajiny. Nemohou uprchlíci zvednout počty nakažených? Podle Flegra se to zatím neprojevuje. „Způsobili jsme si to sami, že jsme rozvolnili asi o měsíc předčasně,“ řekl biolog. Další vlnu epidemie pak čeká na podzim, její dopady by však díky očkování a dostupným lékům měly být mírnější.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy