Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Další dvě falešné paruky od Dlouhovlásky: Jednu má holčička se zákeřnou nemocí

+ Dalších 19 fotografií
byznys se zoufalstvím
Reportéři eXtra.cz nechali otestovat další dvě paruky, které pražský kadeřnický salon Dlouhovláska v rámci své podivné charity daroval vážně nemocným pacientům. Přestože na paruky měly být podle Dlouhovásky použity pravé vlasy od dárců, podle expertů z VŠCHT se opět jedná o syntetiku. Kam tedy jdou pravé vlasy, které na paruky věnují lidé třeba na velkých hudebních festivalech?

Kadeřnický salon Dlouhovláska, který vydělává na komerčním prodlužování vlasů, si postavil kampaň na údajné charitativní činnosti. Od tisíců lidí z celé republiky odebírá už řadu let pravé vlasy zdarma, ze kterých prý vyrábí paruky pro onkologicky či jinak nemocné děti a ženy. Má to ale háček - reportéři eXtra.cz našli už tři případy, kdy pacienti dostali paruku z umělé hmoty.

První paruka - Dlouhovláska útočila na maminku

Kauzu odstartovala zpověď Gabriely Tůmové, maminky nemocné dcery Zuzanky, která trpí alopecií. Zuzanka dostala v roce 2016 od Dlouhovlásky paruku, která měla být z pravých vlasů, ale odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) prokázali, že se jedná o syntetiku, ze které se vyrábějí například svetry Salon Dlouhovláska po tlaku eXtra.cz po několika dnech přiznal, že paruku prý "udělala externí vlásenkářka, se kterou již nespolupracují, a to v době, kdy se vlasy měnily a kradly". A pak napadl matku, že si celý příběh vymyslela. Majitelka salonu Petra Valentová tvrdila, že eXtra.cz chce jen poškodit dobré jméno Dlouhovlásky. „Je otázkou, zda maminka holčičky stála o popularitu nebo dostala nějakou kačku za trochu hraní před kamerou,“ útočila veřejně Valentová.

Druhá paruka - pacientce se objevily kožní problémy

Po zveřejnění příběhu podvedené maminky Gabriely Tůmové se reportérům eXtra.cz ozvala žena, která kvůli ochraně soukromí nechce být jmenována. Redakce eXtra.cz její identitu zná. I ona se rozhodla, že redakci poskytne paruku k odborné expertize. Paruku má od roku 2016. „Jejich paruku nosím málo, ale jinou nemám. Paruku jsem měla tři celé dny na hlavě a pak se mi udělal na hlavě tmavý flek a pár pupínků,“ svěřila se eXtra.cz obdarovaná.

Reportéři eXtra.cz nechali paruku opět otestovat na Vysoké škole chemicko-technologické. „Bohužel se ani v tomto případě nejedná o pravé vlasy, ale o syntetiku,“ komentovala výsledek expertizy vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie ing. Miroslava Novotná, CSc.

Třetí paruka - podvedená holčička s nejzákeřnější alopecií

Třetí paruku se rozhodla poskytnout redakci eXtra.cz maminka Šárka, jejíž malá dcerka trpí formou alopecie, při které dochází ke ztrátě ochlupení na celém těle. „Dcera trpí nejagresivnější formou alopecie, alopecií universalis. Po čtyřech měsících nám paruka udělala to, co udělala, a nedala se vůbec nosit,“ řekla reportérům eXtra.cz.

I tuto paruku jsme nechali podrobit odborné expertize na VŠCHT a výsledek je stejný jako v předchozích případech. „Ani tato paruka není z pravých vlasů, opět se jedná o syntetiku,“ konstatovala Miroslava Novotná. Paní Šárka paruku dostala v roce 2016.

Pro maminku Šárku to je šok, nedokázala se ubránit slzám. „Já jsem na to chtěla reagovat, protože když na Facebooku píšou (zaměstnanci salonu Dlouhovláska, pozn. red.) nesmysly o mastičkách a že se na alopecii tak reaguje, tak jsem skoro vyskočila z kůže. Chtěla jsem tam k tomu napsat článek, ale pak mě švagrová poslala komentáře, jaké tam jsou (Dlouhovláska a její podporovatelky veřejně útočí na podvedené maminky, pozn. red.) a já tomu teď dceru nemůžu vystavit. A vůbec si nejsem jistá, jestli já sama to ustojím,“ dodala maminka Šárka. Celou její první reakci na zjištění, že paruka pro její vážně nemocnou holčičku je falešná, najdete ve videu v úvodu článku.

VÝSLEDEK: Všechny tři otestované paruky jsou podle expertů z VŠCHT z levného syntetického materiálu. Žádné pravé vlasy od dárců, kteří si myslí, že se nechávají stříhat pro dobrou věc, na ně nebyly použity! Během posledních let přitom Dlouhovláska, například i na festivalech Masters of Rock nebo Brutal Assault, vybrala od dobrých lidí pravé vlasy ve statisícových, spíše milionových cenách. Kam tedy tyto pravé vlasy, jejichž výkup pro komerční účely je jinak extrémně drahý, vůbec chodí? Redakce eXtra.cz eviduje případy dárců, kteří se Dlouhovlásky ptali, komu přesně šly jejich darované vlasy. V některých případech čelili útokům, nikdo z nich nedostal odpověď...

REDAKCE EXTRA.CZ JIŽ DNES PŘINESE DALŠÍ ROZHOVORY S PODVEDENÝMI MATKAMI. A DÁL NÁS ZAJÍMÁ, KAM DÁVÁ SALON VLASY OD DÁRCŮ.

KAUZA PŘEHLEDNĚ:

PRVNÍ ČÁST REPORTÁŽE JSME PŘINESLI ZDE

ZKUŠENOSTI S DLOUHOVLÁSKOU POPSALA I DALŠÍ NESPOKOJENÁ MAMINKA

STÍŽNOSTI NA SALON DLOUHOVLÁSKA SE MNOŽÍ

MAJITELKA DLOUHOVLÁSKY PŘIZNÁVÁ, ŽE DOCHÁZELO KE KRÁDEŽÍM A ZÁMĚNÁM VLASŮ

DLOUHOVLÁSKA SVEDLA FALEŠNOU PARUKU PRO ZUZANKU NA VLÁSENKÁŘKU

SALON MÍSTO OMLUVY PŘIŠEL S OBVINĚNÍM MAMINKY

ZAKLADATELKA FONDU ŠANCE ONKOLÁČKŮM: MAJITELKA DLOUHOVLÁSKY MI NABÍDLA ÚPLATEK

Máte zkušenosti s darováním vlasů či podobnou charitou a zažili jste při něm nestandardní situace? Kontaktujte nás na redakce@extra.cz.

Související články

Další články