Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Což takhle dát si špenát a další: Menšík ovládl komedii, lidi bavil ještě 2 dny před smrtí

Vladimír Menšík: Velikán českého filmu se upracoval k smrti
Zdroj: Se souhlasem Filmového studia Barrandov
+ Dalších 5 fotografií
VÝROČÍ

Legendární český herec Vladimír Menšík by oslavil 93 let. Do filmového nebe však odešel už v roce 1988. Tělo mu dávalo jasné signály, aby zpomalil, to on ale neuměl. Skákal z role do role a na scéně se cítil jako doma. Jak se píše blesk.cz, Menšík měl po boku i doktorku, která s ním jezdila i na natáčení. Jenže jednoho dne ji neuposlechl, a to se mu stalo osudným.

Herec Vladimír Menšík patří mezi velikány tuzemské televizní zábavy i filmového průmyslu. Chodil do souboru, kde přičichl k divadlu, to se ovšem nezamlouvalo jeho otci, a tak Menšík nakonec vystudoval průmyslovku a pracoval v Brněnských strojírnách.

Role Vladimíra Menšíka

Na JAMU se přihlásil až později a dostal se na ni na druhý pokus. Po studiu nastoupil do vesnického divadla, následně ho však do svého divadla obsadil režisér E. F. Burian. Menšík tak rázem hrál, zpíval i tančil.

Divadlo Menšíka nadchlo, jeho srdce ale toužilo po filmovém světě, který nakonec se vší parádou ovládl. Filmový debut měl ve snímku Velká příležitost, kde hrál komparzistu. Upozornil na sebe ve filmu Dědeček automobil, po kterém ukončil kariéru v divadle a podepsal smlouvu s Barrandovem.

Menšík se stal fenoménem, šel z role do role a na svém kontě má kolem 150 filmových a televizních kousků. Objevil se v takových klasikách jako Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Arabela, Létající Čestmír, Nemocnice na kraji města, Žena za pultem, Což takhle dát si špenát, Zítra vstanu a opařím se čajem, Můj brácha má prima bráchu nebo třeba Dobří holubi se vracejí.

Menšík byl také výborný vypravěč a bavič. Doslova legendární byl během silvestrovských estrád nebo v televizním cyklu Bakaláři.

Jak zemřel Vladimír Menšík?

Všude ho bylo plno, což se brzy začalo projevovat na jeho zdraví. Menšík byl workoholikem, jenž miloval práci, kterou dělal. Jeho vtípky a historky vždy bavily celou společnost. „Láďa stačil sám na několik směn posluchačů, přičemž ani v nejmenším nepolevil na kvalitě. Naopak. Zdálo se, že čím déle vypráví, tím větší je to legrace,“ zavzpomínal před lety na Menšíka pro idnes.cz již zesnulý režisér Zdeněk Podskalský.

Menšík však svůj život obohatil i o alkohol a cigarety. A toto děsivé tempo, k němuž se přidala i nemoc, která ho celý život doprovázela, skončilo tragicky.

Menšík od mládí trpěl astmatem a po celý život ho provázely záchvaty. Jeho záchranou se stala lékařka Zdena Lipárová, která za ním jezdila po celém Československu a dokonce s ním chodila i na natáčení. „Seděla jsem stranou a vedle sebe jsem měla už připravené stříkačky s léky, abych ho nezdržovala od práce,“ cituje ji blesk.cz.

Menšíkovo tělo však velký nápor nakonec nevydrželo. Herec se před kamerou objevil naposledy s herečkou Jitkou Molavcovou v pořadu Abeceda. Dva dny na to, v pouhých 58 letech, zemřel.

„Jeho smrt jsem čekala, ale ne tak brzy,“ vzpomíná doktorka Lipárová. V den, kdy herec umřel, mu ještě radila, aby neodjížděl do Brna. Menšík tehdy krvácel z vředu a nemohl pořádně dýchat. Jenže svou lékařku neposlechl.

Děti Vladimíra Menšíka

Po boku Menšíka stály dvě osudové ženy. Tou první byla Věra Menšíková, se kterou měl syna Petra a dceru Vladimíru. S ženou Olgou měl pak syna Jana a dceru Martinu, která šla jako jediná v otcových šlépějích a stala se herečkou. A také dabérkou, která získala i Cenu Františka Filipovského za nejlepší ženský výkon na poli dabingu.

Související články

Další články