Článek o Hitlerovi jako gentlemanovi opravdu vyšel. Jenže je pár věcí, které tam nesedí. A to je třeba autor, rok i médium. Článek sice existuje, ale s Ferdinandem Peroutkou nemá vůbec nic společného. Navíc nevyšel v Přítomnosti, ale v Rudém právu v roce 1937. Na článek upozornil deník Právo.

Prezident Miloš Zeman tvrdil, že článek od Ferdinanda Peroutky vyšel v roce 1936 v Přítomnosti, o Hitlerovi-gentlemanovi se psalo v roce 1937, ale v Rudém právu. Zeman dokonce nálezci nabízel 100 tisíc korun!

Jenže tento článek je tak trochu z jiného soudku. Hitlera rozhodně nevychvaluje, ale navíc odsuzuje útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, ke kterým měl podle Práva Peroutka blízko.

„Na text jsem náhodou narazil už před mnoha měsíci v Národním archivu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl deníku Právo přední historik Jan Galandauer (80). „Nafotil jsem si text, jen pro zajímavost. Jenže s technikou moc neumím a snímek si kamsi založil,“ dodal. Odměna ho ale nečeká, protože autorem článku není Ferdinand Peroutka.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka je „nález článku zajímavou indicií“, protože „právě politiku agrárníků za druhé republiky F. Peroutka artikuloval“. Není ale ničím zásadním. „Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii a myslí si, že na základě tohoto článku dosáhli nějakého zásadního a závěrečného sdělení,“ řekl Ovčáček.