Vždycky se o těchto dvou knihách tvrdilo, že jsou nezfilmovatelné a nikdo nedokáže přenést úžasný příběh ze Středozemě na velké plátno. Je tam příliš mnoho snových věcí mimo naše chápaní a realitu, jedná se vlastně o jakýsi druhý vesmír.

Příběh je košatě složitý a ještě je tu zcela nový vymyšlený jazyk, jenž má svá pravidla a není to jen změť hlásek.

Musel tedy přijít celoživotní fanda spisovatele J. R. R. Tolkiena, vyžebrat si peníze od studia pořádně propracovaným scénářem, objevit levné exteriéry nádherné přírody Nového Zélandu a uchvátit všechny trilogiemi Pán prstenů a Hobit.

Ten poslední z nich – Hobit: Bitva pěti armád – právě vstupuje do kin. Za stejnou cenu, na jakou se chodilo na Babovřesky. Takže proč byste měli obětovat stovku z peněženky?

1. Stejně jako u Pána prstenů se očekává velkolepé finále a završení celé trilogie něčím monstrózním, něčím, co vám má rozechvět nejen všechny smysly, ale i duši. Abyste tam pak seděli a litovali během závěrečných titulků, že nežijete ve Středozemi. A sami nemůžete hrdinně položit život.

2. Zfilmovaná díla Tolkiena si zaslouží jen velké plátno a originální znění. Hobit je epická pouť, kde jsou širokoúhlé kamery a skvělý zvuk stejně důležité, jako elfština pronášena ústy, které nehyzdí dabing. Jestliže si počkáte na to, až to bude ke stažení nebo v televizi, jednak budete čekat třeba tři roky a za druhé vám nic nedokáže suplovat ten pocit, že jste vtaženi přímo do dění.

3. Naštěstí pro vás se na trilogii můžete dívat jako na celek i na jako samostatné filmy. Jestliže jste předchozí dva Hobity neviděli, zase vám to tak moc neublíží a budete se v ději i v postavách orientovat celkem jasně. Navíc vás to naláká na to, abyste si nenechali tuhle velkoparádu ujít celou najednou. Kina totiž po skončení promítání budou zcela jistě, tak jako tomu bylo u Pána prstenů, promítat celý trojdílný maraton.

4. Peter Jackson je umělec. Není to jen zavalitý režisér, co má spousty peněz na bezva triky, ale je to muž, který dokázal z Tolkienova díla stvořit fenomén srovnatelný jen s Harry Potterem. Tím nemyslíme obsahově, ale co do výdělku a vůbec obecného povědomí. Nevidět Pána prstenů nebo Hobita se rovná menší společenské sebevraždě.

5. Momentálně neexistuje v kinech nic tak uchvacujícího. Hobit není jen snímek na snězení popcornu, je to dobrodružství, které prožijete taky a bude se vám zatěžko loučit s postavami, u nichž nakonec dostanete pocit, že jsou dokonce něco jako vaši kamarádi. Už jen pro tu velkolepost stojí tohle za to.