Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Chudý ukrajinský imigrant a člověk, kterého nikdo nechtěl do přátel: Oba prodali Facebooku aplikaci za neskutečných 378 miliard korun!

Tahle vypadají čerství miliardáři.
Zdroj: NY Times

Víte, co všechno by šlo dělat za 378 miliard korun? Třeba platit téměř dva roky důchody úplně všem důchodcůmČeské republice. Nebo si koupit pořádnou spoustu věcí. S těmito nepředstavitelnými penězi teď může disponovat dvojice lidí, kterým se podařilo prodat svou aplikaci Facebooku za rekordní částku.

Společnost Facebook koupila aplikaci WhatsApp, která umožňovala posílat na mobilních telefonech zprávy přes datovou síť a tím automaticky obcházet klasické SMS, za které musí každý platit. A kolik tedy Facebook zaplatil? Neskutečných 19 miliard dolarů, což je v přepočtu právě těch 378 miliard korun.

Oba ale měli opravdu těžké začátky. Sedmatřicetiletý Jan Koum se přestěhoval z Ukrajiny do americké Kalifornie v šestnácti letech, kde žil v domě bez elektřiny a tekoucí vody. Jídlo jeho rodina dostávala na poukázky, což je věc, kterou mají v USA největší sociální případy. Ostatně smlouvu s Markem Zuckerbergem údajně Jan Koum podepisoval právě na místě, kde stál řadu na své sociální dávky. Jako vzpomínku na své těžké začátky.

Tentokrát už ale Koum na místo setkání přijel ve svém porsche. Jeho aplikaci WhatsApp, kterou vytvořil v roce 2009 s Brianem Actonem, který se dříve neúspěšně ucházel o místo ve Facebooku, totiž používalo denně 450 milionů uživatelů, takže to už dávno nebyl žádný chudák.

O Brianovi Actonovi není tolik známo. Vystudoval technickou školu, pracoval pro Yahoo! nebo Apple, ale do Facebooku ho nevzali. Podobně se pokoušel nechat se zaměstnat u Twitteru.

Celá aplikace vznikala v kavárnách a u nich doma a pár let trvalo, než získala hodnotu několika miliard dolarů. To, že Facebook zakoupil aplikaci za 16 miliard dolarů, překonalo i to, když Microsoft kupoval společnost Skype za 8,5 miliardy dolarů v roce 2011. Analytici už ale teď mluví o tom, že se Facebook trochu přepočítal a WhatsApp rozhodně nemá takovou hodnotu, jakou jim přisoudili. Například Instagram koupili za docela rozumnou cenu – za jednu miliardu dolarů.

Související články

Další články