Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Věra Bílá

Nejnovější kauzy

Chorvatsko dnes vstoupilo do Evropské unie: 10 věcí, co to pro Čechy bude znamenat

Do Chorvatska míří každoročně tisíce Čechů, už si užíváme dovolenou
v naší oblíbené destinaci jinak, přestali jsme být vysmívanými
paštikáři.

Chorvatsko se dneska stalo 28. členem Evropské unie a obyvatelé naší nejoblíbenější prázdninové destinace slavili vstup až do rána. Tahle země si v minulosti zažila svoje – občanskou válku mezi Srby a Chorvaty ještě jako součást Jugoslávie, náboženské konflikty, vyvražďování… Z jedné strany luxusní přímořská střediska, z druhé strašná bída ve vnitrozemských horách. Chorvatsko ušlo dlouhou cestu a k tomuhle národu jsme my, Češi, měli vždy blízko. A oni k nám. Není pravda, že Chorvati nás nemají rádi. Naopak. Naše povaha je jim blízká a, otevřeně řečeno, představujeme pro ně hlavní letní zdroj turistické ekonomiky. A proto slavte spolu s našimi jižními přáteli jejich definitivní krok k tomu stát se silnou, demokratickou a proevropskou zemí. Vítej, Chorvatsko, po našem boku.

10. Bezcelní zóna

Chorvati byli vždycky k našim celním kontrolám na hranicích benevolentní a nechávali české turisty projet téměř s čímkoliv. Odteď ale platí bezcelní zóna, takže můžete naložit auto cigaretami, lihovinami a oblečením, jak je vám libo. Nikdo vám už nebude otvírat kufr, leda kvůli běžné hraniční prohlídce.

09. Platná kartička VZP

Ano, jen tohle vám bude stačit, zapíchnete-li si do paty mořského ježka. V nemocnici se prokážete svou obyčejnou kartičkou a všude vás bezplatně ošetří. Ale pozor, to platí pouze tam, kde mají samozřejmě smluvní podmínky. I tak ale nezapomeňte na cestovní pojištění.

08. Nesmí vám chybět občanka nebo pas

A to proto, že Chorvatsko ještě není členem Schengenského prostoru, čili hranice ještě nemůžete proletět volně jako pták. Minimálně nějakým platným dokladem se budete muset prokázat na rozdíl třeba od cest do Německa. Nejdál bez dokladu dojedete do Slovinska.

07. Zlevní se volání

Díky vstupu do EU museli operátoři srazit ceny, O2 zlevní volání o 1,25 koruny na 7,45 koruny za minutu, SMS a cena příchozího hovoru zlevní o 15 haléřů na 2,15 koruny za minutu, respektive 2,45 koruny za textovou zprávu. T-Mobile zavádí ceny odchozího hovoru na 7,47 koruny za minutu volání. Příchozí hovor vyjde na 2,18 koruny za minutu a jedna SMS na 2,48 koruny.

06. Za dálnice budeme pořád platit

Poplatky za užití nejrychlejší dopravní tepny se s jejich vstupem do EU nemění. I nadále budeme muset tahat kuny nebo eura z kapsy, na projetí do vaší dovolenkové destinace by vám mělo stačit asi 4000 korun.

05. Dejte si pozor na víno

Máte rádi chorvatský Prošek? Tak už ho tam nenajdete. Úřední šiml z Bruselu zasáhl a Chorvati museli své víno přejmenovat kvůli podobnosti s italským prosecco. Takže v restauracích žádejte „Vino Dalmato“, ale vsadíme se, že číšníci budou i nadále ještě nějaký čas slyšet na Prošek.

04. Nevyhazujte kuny

Ještě dlouho se v Chorvatsku bude platit kunami, euro sice taky udáte, ale není pravidlo, že by ho museli obchodníci přijmout. Takže pokud máte nějaké drobné z loňské dovolené, šup s nimi do peněženky. Jedna kuna jsou asi čtyři koruny.

03. Ušetříte na benzínu a na naftě

Pořád jsou paliva levnější než u nás, takže doporučujeme plnou tankovat až po přejezdu hranic. A pokud si budete chtít Chorvatsko projet autem, je to ideálně strávená dovolená.

02. Žít v Chorvatsku? Ano!

Se vstupem do EU platí volný pohyb osob, takže pokud jste si vysnili malý domek u moře a jachtičku na molu, bude pro vás papírování daleko jednodušší, stejně tak práce u chorvatského zaměstnavatele. Budou pro vás platit téměř stejné podmínky, jaké byste měli doma.

01. Do Chorvatska hlavně v klidu a opět jako loni

V důsledku zásadní změny skoro ani nepoznáte, bude to prostě pro vás stejná dovolená jako loni. Pokud by se tato země přiklonila k něčemu radikálnějšímu, bude to až časem. Ale Čechy tam vždycky uvítají s otevřenou náručí, takže buďte bez obav. Pomáháme jim přece vydělávat peníze.

Mohlo by vás zajímat

Další články