Zdá se vám, že nějak špatně spíte, a nevíte, čím by to mohlo být? Možná jste jen zvolili špatné barvy pro vaši ložnici.

Nový výzkum jasně ukazuje, které barvičky nám dopřejí kolik spánku.

Nejlépe je na tom modrá, která naši psychiku dokonale zklidní a ráno se budíme v dobré náladě. O čtyřicet minut méně nás v průměru nechá spát zelená a žlutá. Na třetím místě je stříbrná, poté oranžová, červená, zlatá, šedivá, hnědá a poslední je fialová, se kterou se vyspíme o celé tři hodiny méně než s modrou.

Studie probíhala ve dvou stovkách domácností a vedl ji Chris Idzikowski z Centra spánku v Edinburghu. Ten odhalil, že Britové, kteří spí ve fialově laděné ložnici, spí v průměru jen šest hodin denně. Je to zřejmě tím, že fialová barva stimuluje činnost mozku.

„Fialová ložnice možná působí luxusně, ale nenechá vás klidně spát. Tahle barva totiž provokuje mozek ke kreativitě a podporuje fantazii. Proto mají lidí spící ve fialové často noční můry a hodně živé sny a ráno se pak cítí být unaveni,“ tvrdí Idzikowski.

Výzkum objevil i další překvapivá fakta. Například to, že páry spící v hnědých barvách mají sex průměrně třikrát týdně. A ti, kteří se oddávají snění v červené barvě, pouze jednou za týden.

V šedých peřinách se zase častěji nakupuje online, ve stříbrných ložnicích se provozuje fyzická činnost – například cvičení.

A co vy? V čem spíte (na jména milenek se neptáme) a jak kvalitně?