V nové studii vědci odhalili klíčové charakteristiky „dobré smrti“. I když se to může zdát morbidní, ale podle vědců by měli lidé o smrti diskutovat otevřeně. Pokud člověk ví, jak by nejraději zemřel, může to vést k lepšímu úmrtí u pacientů.

Názory na to, jak zemřít, se liší mezi jednotlivými skupinami lidí. Záleží také hodně na tom, jestli je člověk věřící, nebo ne. Podle doktora Dilipa Jeste z Univerzity v Kalifornii v San Diegu je smrt velmi kontroverzní téma. A lidé se jí samozřejmě bojí.

„Lidé neradi o smrti mluví podrobněji, ale měli bychom. Je důležité mluvit čestně a transparentně o tom, jaký druh smrti bychom si každý z nás vybrali,“ řekl. On a jeho tým analyzoval 32 recenzovaných zpráv o studiích, které definují „dobrou smrt“.

Zaměřil se na názory samotných pacientů, rodinných příslušníků i zdravotnických zařízení. Rozluštili ty nejdůležitější aspekty pro dobrou smrt. Vše zahrnovalo i výběr konkrétního procesu.

Někteří chtěli zemřít bez bolesti s příslušnými náboženskými či duchovními rituály. Součástí umírání je i smysl pro psychickou pohodu, lidé chtějí umírat důstojně a s pocitem uspokojení, že život za něco stál a něco dokázali. Některé uspokojilo to, že po sobě na světě něco zanechají.

Klíčová kritéria pro dobrou smrt byly také typ léčby pacienta, rodina, kvalita života, vztahů, vzdělání a poskytnutí lékařské péče. Většina lidí se shodla na tom, že chce umírat bez bolesti a cítit se emocionálně dobře a spokojeně. „Pacienti by se měli otevřeně ptát na smrt a přemýšlet o tom, jak by chtěli zemřít,“ říká doktor.

„Obvykle lidé vědí, co chtějí nebo potřebují. To, že o tom mluví, jim dává pocit úlevy, ale také kontroly,“ dodává. Podle něj pacienti, kteří o svojí smrti mluví, ji mají mnohokrát lepší a spokojenější než pacienti, kteří se smrti bojí.

Podle vědců se člověku prodlouží také život tím, že bude umírat doma. Podle studie měl jeden pacient za dva týdny zemřít, ale tím, že chtěl umřít doma, zemřel až za déle než měsíc. I uživatelé Redditu se podělili o to, jak by chtěli zemřít. Někteří chtějí, aby je zabil meteor, aby si ho vzal vesmír a naposledy měl dobrý výhled na Zemi.

Spousta lidí by raději skončila v hospici, pokud by věděli, že se o sebe už nedokážou starat. Nechtějí zůstat příbuzným na krku. Tam prý dožijí v klidu a ještě o ně bude postaráno.

Někteří lidé by chtěli vysokou dávku morfinu, aby necítili žádnou bolest. Také se přiznali, že by chtěli zemřít za někoho, kdo si zaslouží žít víc než oni, nebo na bitevním poli. Toto jsou ale velmi morbidní případy. Většina lidí chce totiž zemřít v pohodě a bez bolesti. A jak byste chtěli zemřít vy? Přemýšleli jste o tom někdy?