Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Českým rodičům vadí více vztah jejich dítěte s Romem než s muslimem. Souhlasíte?

Rom (vlevo) má jako partner otevřených v Česku méně dveří než muslim
(vpravo).
Zdroj: profimedia.cz
Úřad Evropské komise pro zkoumání veřejného mínění udělal v červnu letošního roku rozsáhlý průzkum, jehož výsledky ukazují, jak se občané jednotlivých členských států unie dívají na příslušníky menšin. Nutno podotknout, že vše probíhalo v době vrcholící uprchlické krize. Češi vyšli jako nejméně tolerantní národ Evropské unie, vadí jim Romové, muslimové, ale nečekaně také mírumilovní buddhisté.

Česko má velké problémy s diskriminací a netolerantností vůči menšinám. „Nálady jsou pořád horší. Nejvíce tomu teď přispívá uprchlická krize. Lidé se začínají bát odlišných lidí obecně, i když většina uprchlíka či muslima nepotkala,“ komentoval výsledky průzkumu Lukáš Houdek z projektu HateFree.

Problém nemají Češi jen s lidmi různého vyznání, ale například také s gayi či lesbami. Podle dat by 22 procentům dotázaných vadilo na ulici vidět dva líbající se muže. Lidé s jinou sexuální orientací u nás budí stále ještě emoce, ne tak vysoké jako například v Rusku, kde se dokonce, jak jsme vás informovali, pořádají hony na gaye. Přesto vůči nim není česká společnost nijak výrazně otevřená.

„Jsme tolerantní do té doby, než se to začne týkat konkrétních osob. U nás to není o toleranci, ale netečnosti vůči věcem kolem,“ popsal situaci Štefan Novosad z mediálního oddělení nevládní organizace pro lidovky.cz.

11 procentům Čechů by nevadilo, kdyby jejich dítě mělo vztah s Romem. O jedno procento více, tedy 12 procent Čechů by bylo v klidu spokojeno, kdyby jejich dítě mělo vztah s muslimem. To, jak Češi nahlíží na romskou menšinu, je obecně velmi zarážející, lepší vnímání Romů mají dokonce na Slovensku.

V naší zemi nám zkrátka není nic dost dobré, protože například s buddhistickým partnerem by mělo problém 35 % rodičů, ale 20 procentům lidí by vadilo, i kdyby partnerem jejich dítěte byl křesťan. Tedy člověk vyznávající náboženství nám nejbližší.

A co vy, koho byste opravdu nesnesli za partnera vašeho dítěte?

Související články

Další články