S půvabnou Andreou jsem se seznámil asi před rokem, kdy mi při šálku kávy začala vyprávět svůj příběh:

V pubertě mě trápily dvě věci. Jednou z nich byla silná nadváha. Při své výšce 175 cm jsem vážila přes 100 kg. Prošla jsem si kvůli tomu šikanou na střední škole. Pilnou vůlí a cvičením se mi podařilo výrazně zredukovat hmotnost a nyní si udržuji celkem normální váhu. Druhou z nich byla asymetrie prsou. Tajně jsem doufala, že se mi tato asymetrie vyrovná a já budu mít prsa stejná. S váhou se dá leccos udělat, ale tohle člověk nemůže bez operativního zásahu nijak změnit. Zaplatit si plastickou operaci jsem si opravdu nemohla dovolit! Proto, když jsem objevila tento projekt, vysvitla mi naděje, že bych mohla mít konečně pěkná, pevná a hlavně stejná prsa. Na povislá prsa mám přece jen ještě čas.

Mám velký problém se svléci před kýmkoliv. Stále mě trápí představa, že potkám někoho nového, před kým se svléknu a opět uvidím, jak si ne zrovna s úsměvem prohlíží má prsa. Mám bohužel zkušenost s tím, že muži na vzhled prsou skutečně hodně dají. Stále si pamatuji, jak mi bylo řečeno, že pokud budu mít partnera, který si potrpí na menší velikost, bude mu vyhovovat můj levý prs, a pokud naopak, vybere si ten pravý, větší. Možná to zní vtipně, ale pro mě to nikdy vůbec vtipné nebylo. Každá schůzka s mužem mě utvrdila v tom, že si toho muži nejen všímají, ale i orientují při svém rozhodnutí. Velice nesvá se cítím také při převlékání v dámských šatnách, když vidím kolem sebe ženy s normálními, souměrnými prsy, zatímco já jsem výjimka.

Náročný je pro mě i výběr spodního prádla. Není možné si koupit ani velikost jedné podprsenky. Snažím se vybírat něco „mezi“, ale v tomto případě se mi stává, že když se předkloním, větší prs z košíčku prostě vypadává. A takto vypadlý prs je vidět i přes oblečení. Ta samá situace je i s koupí plavek. Při návštěvě bazénu nebo u moře většinu lidí trápí postava. Pro mě je problém právě horní část plavek. Neustále si musím kontrolovat prsa, jestli mi větší z nich nevylézá při plavání nebo cvičení. Kéž bych se mohla starat jen o tu postavu. Naplno si užívat legraci ve vodě a trápit se jen už s pohybující se „špíčky“.
K narozeninám jsem před dvěma lety dostala jako překvapení krásné plavky, které ale nemohu kvůli mému problému nosit. Větší a povislý prs z nich vylézá. Stále čekají ve skříni a byla bych velmi ráda, kdybych si je mohla jednoho dne obléci.

Je pro mě nepředstavitelné, že bych v létě měla chodit bez podprsenky nebo s podprsenkou bez ramínek. Z tohoto důvodu jsem omezena výběrem letních tílek a šatů. Tabu jsou pro mě také velké výstřihy. Větší prs je v nich rozpoznatelný, a pokud se předkloním, vypadává ven. Bylo by skvělé, kdybych se mohla normálně ohnout a nemuset po narovnání rovnat poprsí do správné polohy.

Plastická operace by mi určitě výrazně změnila život a pomohla zvýšit sebevědomí. Třeba by mi získané sebevědomí pomohlo k tomu, abych již nebyla sama…

Když jsem s Andrejkou dopil kávu, zamyslel jsem se a myslím, že právě ona je tou pravou adeptkou na modelaci prsu. Rád bych vám, milí čtenáři, popsal tento Andin zákrok v praxi.

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá dle náročnosti v průměru 1,5 – 2 hodiny. Tomu musí odpovídat celkový zdravotní stav pacientky, který je zároveň základním předpokladem provedení modelace prsou. Je mnoho variant, jak provést vlastní operaci, které závisí především na výchozím tvaru a velikosti prsů a také na výsledném pooperačním tvaru, kterého chceme zákrokem dosáhnout. V některých případech, kdy se jedná pouze o nevelké povolení kožního krytu a není potřeba provádět úpravy tvaru žlázy, postačí někdy pouze odstranění nadbytku kůže v okolí prsního dvorce. Po této modelaci pak zůstává jizva jen okolo dvorce na hranici pigmentované kůže. Tato jizva bývá později velice málo nápadná až neznatelná. Se vzrůstající nutností tvarových a velikostních změn se zvětšuje i rozsah samotné modelace prsou a výsledných jizev. Ty jsou ve většině případů umístěny, jak již bylo řečeno výše, okolo dvorce, kolmo dolů do podprsní rýhy a v průběhu této rýhy, do tvaru kotvy. V některých případech, zejména pokud je žláza v dostatečném objemu a rozsah změn není tak velký, je možné vést jizvy pouze kolem dvorce a dále dolů a obloukem k zevní straně podprsní rýhy, takže jizva je v menším rozsahu a esteticky neruší např. v hlubším výstřihu apod. Následující den ráno od modelace prsou se provádí převaz, odstraňují se drény a je-li operační rána i celkový stav stabilizovaný, může být pacientka propuštěna s celkovým obvazem prsů do domácího ošetření. První dny po modelaci prsou je třeba dodržovat klidový režim bez fyzické zátěže, zejména zátěže horních končetin. Na další převaz přichází pacientka 3. – 4. den od modelace prsou. Stehy jsou odstraněny 7. – 10. pooperační den. Zároveň je pacientka operatérem poučena o tlakových masážích jizev. Po modelaci prsou se nosí elastická podprsenka sportovního typu. Další kontroly jsou prováděny individuálně, minimálně do tří měsíců od modelace prsou, kdy již by měl být i tvar prsů stabilizován. Do běžného režimu se pacientka může při nekomplikovaném průběhu zařadit po 7 – 10 dnech od modelace prsou. Plná fyzická zátěž je však možná až asi po 1 – 2 měsících, v závislosti na hojení a rekonvalescenci. S odstupem půl roku se pak doporučuje zahájit pravidelné kontroly v mamologické poradně, které by měly být samozřejmostí zejména u žen od 30 let věku. Dále jsou nezbytné kontroly plastickým chirurgem vždy, dojde-li, zejména během kratší doby (dny, týdny), ke změně tvaru prsu, změně konzistence (zatvrdnutí) nebo k zánětlivým projevům v prsu, eventuálně v podpaží. Tyto údaje vycházejí z běžného pooperačního průběhu. Rekonvalescence je však proces individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení organismu každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti každého pacienta.

Od operace krásné Andy uplynul už nějaký čas a já se pochopitelně zeptal, jak se operace zdařila. Už z jejího hlasu bylo patrné, že je nadšená a její široký optimistický úsměv na rtech se zářícíma očima mi naznačovaly, že prožívá nový život. Nový bezkonfliktní život díky plastice ..... Konečně chodí plavat, protože už nemá problém s výběrem plavek, a moc se těší na dovolenou u moře. Konečně chodí bez obav a se sebevědomím nakupovat to, co dříve nemohla!

Milí čtenáři eXtra.cz, je zázračné, že v 21. století jsme schopni řešit takové problémy, jako měla Andy, a navrátit lidem sebedůvěru.

Váš Robert