Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Český dokumentarista vězněný v Súdánu bude souzen podle práva šaría

Cestu hradila Jaškovi americká organizace Voice of Martyrs (Hlas
mučedníků).
Zdroj: Interpol/profimedia.cz
Začátkem prosince proběhla médii zpráva, že byl v Súdánu zatčen Čech Petr Jašek (52), který zde byl obviněn z natáčení svědectví o pronásledování místních křesťanů. V přísně islámské zemi se jeho dokumentování nesetkalo s pochopením a nyní dokonce hrozí, že bude souzen podle práva šaría.

V súdánském Chartúmu zmizel 9. prosince dvaapadesátiletý Petr Jašek, jehož jméno se objevilo v mezinárodní databázi Interpolu. Uvedl to deník MF DNES. Do země odjel vyjednávat speciálně kvůli této situaci diplomat vyslaný Českou republikou. Tomu se povedlo navázat se zadržovaným mužem kontakt, a dokonce mu zařídil hovor s dcerou.

Petra Jaška čeká podle dnešní Mladé fronty Dnes soud koncem března. V Súdánu jsou v zákonech zaneseny prvky tradičního islámského práva šaría a dokumentaristovi zřejmě hrozí přísný trest. Důkazy proti němu jsou celkem jasné, jednak je to videonahrávka, kterou během svého pobytu ve východoafrickém Súdánu pořídil, navíc je obviněn z nelegálního překročení státní hranice.

Ministerstvo zahraničí případ nekomentuje z obavy, že by mohlo narušit soud.

Související články

Další články