Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

České hory přes noc zasypal sníh, stejně jako při vzniku republiky před 100 lety

Zdroj:
+ Další 2 fotografie
počasí
České hory přes noc doslova zasypal sníh. Tam, kde byly ještě včera zelené louky a sluníčko, se dnes lidé probudili do nefalšované zimy. Podívejte se na nejzajímavější snímky ze všech koutů republiky. Sníh napadl na Šumavě, v Krkonoších i Krušných horách. Podobné počasí vládlo i při založení Československa, jehož sté výročí si dnes připomínáme.

„Před 100 lety, 28. října 1918, bylo na území ČR většinou zataženo. Ranní teploty se nejčastěji pohybovaly od 1 °C do 5 °C. Na jihozápadě Čech bylo místy polojasno, a proto v Prachaticích klesla teplota až na –0,8 °C. Přes den se přeháňky objevovaly hlavně na severovýchodě Moravy a taky na Slovensku, na hřebech hor byly sněhové,“ uvádí Janek Doležal z Českého hydrometeorolo­gického ústavu a dodává, že minimálně co se týče počasí se historie bude opakovat

Zatímco včera na českých horách bylo sněhu minimálně a jejich návštěvníci si užívali dozvuků babího léta, dnes ráno je přivítal pohled jak z ladovské zimy. Na Šumavě napadlo až deset centimetrů sněhu a podobnou nadílku si užívají i v Krkonoších. Východní část republiky je na tom se sněhem bledě, před sto lety ale třeba Lysá hora hlásila přes 25 centimetrů sněhu. Sníh také zatím chybí v Jizerských horách.

Sněhu si ale ani na horách patrně příliš neužijeme, protože příští týden nás čeká opět výrazné oteplení. Ve čtvrtek bychom se tak mohli podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu dočkat teplot dosahujících až osmnácti stupňů Celsia. Letní oblečení tak ještě rozhodně nemusíte schovávat.

Související články

Další články