Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Češi unesení v Libanonu jsou naživu! Chtějí je vyměnit, ale pod jednou podmínkou

Pětice unesených Čechů v Libanonu.
Zdroj: Policie ČR
+ Další fotografie
Tak to je dobrá zpráva! Pětice Čechů unesených v červenci v libanonském údolí Bikáa je stále naživu. Informaci přinesl deník Právo s odkazem na tajné služby a bezpečnostní složky, které měly dostat dokonce důkaz. Češi by podle všeho měli být stále v Libanonu. Únosci je podle všeho chtějí vyměnit. Má to ale jeden háček a tím je člověk, za kterého pětici chtějí vyměnit.

„Naši dostali informace a dokonce důkazy o tom, že ti Češi jsou naživu, nikoli však přímo od únosců, nýbrž přes prostředníky,“ uvedl pro Právo zdroj z bezpečnostních složek, který moc dobře zná okolnosti zmizení mužů.

Stále pravděpodobnější se podle deníku jeví jako důvod únosu snaha Libanonců o výměnu jejich krajana Alího Fajáda, který je momentálně v české vazbě a čeká na vydání do USA, neboť měl spolupracovat s teroristy.

S podobnou variantou koneckonců přišla i krátce po únosu Čechů sama libanonská tisková agentura, která uvedla, že neznámí ozbrojenci chtějí zosnovat výměnu Fajáda, který má být navíc spolupracovník libanonské vojenské tajné služby.

Pražský městský soud mezitím už podruhé rozhodl, že Fajád, který byl v Česku zatčen se dvěma dalšími muži loni v dubnu, bude vyhoštěn do USA. Verdikt ovšem není pravomocný.

Mezi unesenými muži v Libanonu jsou dva novináři, tlumočník, právník a člen bezpečnostních složek, který podle MF DNES plnil v Libanonu úkoly tajné služby.

Unesení Češi jeli do Libanonu údajně točit film o Fajádově rodině. Mezi unesenými má být i Fajádův obhájce Jan Švarc.

Související články

Další články