Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Za komunistů bylo lépe? Nebylo, čtěte! Tahle čísla mluví za všechno

Za komunistů bylo lépe? Nebylo, čtěte! Tahle čísla mluví za všechno
Zdroj: facebook.com/Socialismus, Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Je to jedna a ta samá básnička, pořád dokola. Za komunistů bylo lépe. Ačkoliv čísla hovoří jasně, totalitní pohrobci si jedou stále tu svou. Přitom se nedá popřít, že si Češi žijí krásně a vyšší životní úroveň nikdy neměli. Ani prvorepublikové Československo na tom nebylo takhle dobře.

Naši zemi obepínal ostnatý drát a lidé si navzájem nemohli věřit. Fronty na základní potraviny, hnusné kubánské pomeranče a nedostatek toaletního papíru. Se Sovětským svazem přišla bída na zem, ale před 28 lety naštěstí zase odkráčela zpátky za Ural.

Je nepochopitelné, že takové množství lidí po komunistické totalitě teskní. Vždyť Češi se mají nejlépe v historii. Nikdy, ale vůbec nikdy nebylo v české kotlině lépe. Jasně to vyplývá z šetření Českého statistického úřadu, který srovnal životní úroveň před pádem železné opony a dnes.

Fanatickým komunistům už asi nehrozí, že by prozřeli. Ale obyčejným lidem, kterým chybí normalizace a Gustáv Husák, možná tato čísla otevřou oči!

Navzdory pětinásobnému růstu cen nic dražší než za totáče není. Průměrná mzda totiž vzrostla více než devětkrát, a to na 28 761 Kč. Jde o nejaktuálnější údaj z roku 2017. Už jsme psali, že za tuhle částku si toho koupíme daleko víc než za 3 tisícovky, které průměrně dostávali Češi před rokem 1989.

Daleko rychleji našetříme na auto, už nejezdíme za astronomické částky do Bulharska, ale daleko levněji létáme třeba do Egypta. Máme levnější vajíčka, pečivo i šunku.

V tabulce níže vidíte ceny vybraných produktů dnes, před rokem 1989 a jak vysoké by byly tehdejší ceny v přepočtu na dnešní hodnotu měny.

Co se naopak zvedlo, je cena bydlení. Nájemné se dostalo na opravdu velké částky, a to hlavně v Praze. Ani ceny energií neklesají, ale mají vzestupnou tendenci, zjistili statistici v loňském roce. Jenže s poklesem cen jiných statků se tyto rozdíly vyrovnávají. A když úplně odhlédneme od demokracie, která je nesporně hlavním plusem dnešní doby, i co do peněz se nám žije parádně.

Češi konečně zjistili, co to je kulturní život, a vynakládají na něj nemalé částky. Ti rozumní se naučili si nabyté svobody užívat. A vytřískat z ní maximum tak, aby se měli krásně.

Ať hodí kamenem ten, kdo to tak nemá. Přiznejme si, že je to zejména stesk po mládí, kvůli kterému si komunismus tak idealizujeme.

Životní úroveň to není ani ve snu.

A zarytí vyznavači komunismu ať si ještě dnes koupí jednosměrnou letenku do Severní Koreje. Z ruzyňského letiště totiž mohou vyrazit kamkoliv, na rozdíl od jejich tolik vychvalovaných časů!

Související články

Další články