Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Češi, národ zlodějů? Celosvětový test s peněženkami ukázal, jak na tom jsme

Zdroj: pixabay.com
experiment
Prestižní časopis Science publikoval výsledek ekonomického experimentu, který zjišťoval poctivost různých států světa. Autoři "poztráceli" napříč světem desítky tisíc peněženek s různými finančními obnosy a čekali, které se jim vrátí zpět do rukou. Češi patří mezi ty nejpoctivější národy světa, stejně jako Švýcaři či Norové. Naopak Keňa, Ghana, Mexiko nebo Chile se umístily velmi nízko.

Autoři z časopisu Science si udělali ekonomický experiment, aby zjistili, které národy jsou nejvíce poctivé a naopak. Pokus spočíval v tom, že se ve 40 státech po celém světě umístilo přes 17 tisíc peněženek, jež se tvářili jako ztracené. Byly rozmístěny po 355 různých městech, a to například do divadel, muzeí a do jiných kulturních objektů. Dále je poztráceli v hotelích, na poštách, v bankách či na policejních stanicích a dalších úřadech.

Celková cena výzkumu vyšla na 600 tisíc dolarů, což je zhruba 13,5 milionu korun. Peněženky krom peněžního obnosu v hodnotě od nuly až do 300 korun obsahovaly i vizitku fiktivního majitele s kontaktem, nákupní seznam a klíč. Na vizitce byla uvedena emailová adresa a jméno fiktivního majitele bylo vždy mužské, upravené tak, aby odpovídalo tamějším jménům a nálezce si tak myslel, že se jedná o místního obyvatele.

Podle výsledku se ze 17 303 peněženek vrátilo 40 %, do nichž nebyly vloženy žádné peníze a 51 % peněženek, ve kterých finanční obnos byl. Češi ve výsledku dopadli bravurně a ukázali, že jsou poctiví. Vrátili téměř 80 % peněženek s hotovostí a více než 50 % bez ní. Umístili jsme se lépe než například Němci, kteří vrátili pouze 60 % peněženek s finančním obnosem. O něco málo lépe než Němci na tom s poctivostí byli Poláci a Chorvati. Z Číny se k majiteli vrátilo kolem 20 % peněženek. Podobně na tom byla Keňa, Peru a Malajsie.

Z výzkumu dokonce vyplývá, že čím vyšší obsah peněženka má, tím je návratnost k majiteli vyšší. Podívejte se do fotogalerie na graf, jak státy dopadly.

Související články

Další články