Model se jmenuje Alpha Dia (24) a žije v Hamburku. O Česku měl jen dobré mínění do té doby, než se na jeho hlavu spustily rasistické nadávky, co dělá černoch na reklamě Lidlu. Sám k tomu nejdřív neměl slov a myslel si, že se probudil do špatného snu.

O tom šíleném pozdvižení dokonce informovala i německá média. Právě deník F.A.Z. manekýna vyhledal a udělal s ním rozhovor, ze kterého mrazí.

„Setkávám se s modely z celého světa, také z Česka. Praha je mezinárodně orientované město. Pokud se přesto tak mnoho Čechů obává ‚vyhlazení bílé rasy‘, tak to asi budou podobně vnímat i někteří Němci a lidé v dalších zemích. To mi nahání strach,“ reagoval Dia.

Dia hlavně netušil, že náš národ je natolik rasistický, nikdy se nezajímal o to, jak se stavíme k černé barvě pleti, protože letáky se nefotily jen pro náš trh, ale i pro další evropské země. „Společnost chtěla svůj produkt co možná nejlépe prezentovat, a to i na černošském modelu,“ vysvětluje Dia. On sám zaznamenal jen pozitivní reakce, nikdo mu nic špatného do očí neřekl.

Alpha Dia však vnímá to rostoucí napětí po celé Evropě, nejen ve své profesi. „Ve vlaku na člověka v posledních letech stále častěji směřují nepříjemné pohledy nebo si musí vyslechnout hloupé komentáře,“ popisuje své zkušenosti a mrzí ho, že způsobil takový skandál, protože on si opravdu jiný a už vůbec ne méněcenný nepřijde.