Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Černí baroni nikdy nezestárnou: Připomeňte si nejlepší hlášky poručíka Troníka, které dnes uvidíte večer v televizi!

Pomocné technické prapory alias PTP, to je už dávná hudba minulosti. Většina pamětníků na ně nevzpomíná ráda, protože jste se do nich dostali hlavně proto, že jste měli tu smůlu, že jste něco dokázali. Jako třeba vystudovat vysokou školu, být intelektuál a vysmívat se stávajícímu režimu.

Lidová demokratická armáda ale potřebovala někoho, kdo by se staral hlavně o zelené mozky a dělal tu nejpodřadnější práci, a na to tu byly podvratné živly z intelektuálních kruhů, které rozvracely stát tím, že uměly samostatně myslet.

O svědectví této doby nejlépe vypovídá kniha Miloslava Švandrlíka jménem Černí baroni, kde s humorem sobě vlastním popisuje absurdní konání lidí okolo sebe, hlavně těch, kdo jej měli „předělat“. Švandrlík popisuje zejména své paměti, neboť jako pétépák tehdy opravdu nastoupil do služby.

Humoristická knížka, mezi lidmi tolik oblíbená, samozřejmě nemohla ležet ladem, v roce 1992 vznikla jedna z nesmrtelných českých komedií, kde exceluje tehdejší plejáda slavných herců a v nezvyklých rolích se tam objevují i ti, které pak český divák objeví později. Jako třeba Daniel Landa nebo výsostná kreace Václava Vydry.

Nezapomenutelný je kromě majora Terazkyho i poručík Troník, šišlavý idiot s obsesí na samopal, jeho kadenci a korozi. Mirek Donutil sám přiznává, že předlohou pro jeho postavu byl skutečný lampasák, kterého znali jeho přátelé, a snad je jedině dobře, že my ostatní ho známe jenom z filmu. Potkat se s ním na buzerplace, asi z té vojny nevyjdeme nikdy duševně zdraví.

Související články

Další články