Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Prezident Erdogan bojuje o moc! Do Turecka rozhodně nejezděte! Moc tam převzala armáda, nefunguje letiště ani Facebook

Zdroj: Twitter
+ Dalších 8 fotografií
V Turecku právě probíhá vojenský převrat. Část armády oznámila, že převzala moc. Kde je v tuto chvíli prezident Erdogan? To nikdo neví, prý by ale měl být v bezpečí. Cestu do Turecka rozhodně odložte. V zemi nefunguje letiště ani Facebook. Turecko připomíná sud se střelným prachem, který začal právě hořet. Erdogan a armáda bojují o televizi, kdo ovládne média, ovládne veřejné mínění. Střelba se ozývá také u budovy parlamentu a také v okolí prezidentského paláce. Proti sobě v ulicích nyní stojí vzbouřenci a ti, kteří stojí při vládě a podporují Erdogana. Hrozí lokální střety i občanská válka.

Nad Ankarou létají vrtulníky, oba mosty přes Bosporský průliv v Istanbulu jsou uzavřeny. Všechny lety z Atatürkova letiště v Istanbulu byly zrušeny, v zemi nefunguje Facebook a internet má údajně výpadky. V zemi je chaos, situace není přehledná a nikdo neví, co se bude dít v noci. Armáda vyhlásila zákaz vycházení, uklidňuje občany, že jde o převrat a že bude nastolena vláda mírové rady.

Premiér Yildirim v televizi NTV nejprve uvedl, že se jedná o státní převrat. Yildirim jako blízký spojenec prezidenta Erdogana uvedl, že Turecko nedovolí narušování demokracie.

Později ale vystoupili mluvčí armády a uvedli, že převzali moc v zemi. V areálu letiště jsou vojáci, vidět jsou všude tanky a transportéry, v některých ulicích se ozývala střelba. Erdogan a armáda bojují o televizi, kdo ovládne média, ovládne veřejné mínění.

"Menší část tureckých médií informuje o pokusu o převrat neutrálně, většina pak otiskuje prohlášení odpůrců převratu. V ulicích velkých měst jsou davy lidí, kteří lezou na tanky, mávají vlajkami a dohadují se s vojáky, kteří zachovávají klid. O osudu převratu rozhodne, zda jej aktivně podpoří významnější část veřejnosti. A ta se, zdá se, zatím domnívá, že je lepší relativně demokraticky zvolená islamistická vláda než sekulární vojenský režim," píše web eretz.cz.

V zemi to vře již dlouhodobě, prezident Erdogan posiluje pravomoci na úkor opozice. Hovoří se o nástupu diktatury, do vládních struktur také více proniká islám. Turecký prezident Erdogan držel moc pevně v rukou, ale zároveň se proti němu začala formovat opravdu velká skupina odpůrců.

Že se v Turecku může schylovat k něčemu většímu, naznačilo nedávné Erdoganovo gesto, kdy vzkázal do Ruska, že lituje sestřelení stíhačky, o které dříve tvrdil, že narušila letový prostor. Tohle gesto analytici hodnotili tak, že není jasné, zda má Erdogan stále moc pevně uchopenou.

Ale tak rychlý politický vývoj nikdo nečekal. Ještě ráno by nikoho nenapadlo, že část armády se pokusí o převrat. Chaos v Turecku by mohl neuvěřitelným způsobem rozkolísat celý region.

Rozhodně utrpí turismus. Už tak mnozí lidé na Turecko hleděli skrze prsty. Země sousedí se Sýrií, kde probíhá občanská válka. Navíc v regionu operují bojovníci IS a dalších teroristických skupin.

Do Turecka nyní nejezděte. Situace je opravdu velmi vážná a nepřehledná. Armáda již vzkázala, že bude dál respektovat již uzavřené mezinárodní smlouvy, ale nikdo neví, co se v zemi stane za pár hodin.

Je otázkou, zda Erdogan opravdu přišel o všechnu moc. Jeho osud mimochodem není zřejmý. Měl být ukrytý na neznámém místě. Později se objevily informace, že Turecko opustil a zažádá o politický azyl v jiné zemi. K národu promluvil jen skrze Skype, přenos se vysílal z hotelového pokoje. Objevily se informace, že je na útěku ze země a požádá o azyl v nějaké evropské zemi - hovoří se o Německu.

Související články

Další články