Budoucnost českého hokeje je na tom velmi špatně. V rozhovoru to bez servítků potvrdil i hokejový trenér Luděk Bukač. „Produkce mládeže je pořád horší a horší. Finové a Švédové nás předbíhají, Amerika a Kanada jsou před námi, Švýcarsko se blíží. My bojujeme tak se Slovenskem,“ říká Luděk Bukač v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Do letošního turnaje v Moskvě vstoupíme v roli týmu, pro který by bylo překvapení i postup do semifinále či jakýkoliv skalp favorita, víc se neočekává, přitom ještě před lety jsme pravidelně patřili mezi medailové aspiranty. „O olympiádu nebo Světový pohár mají samozřejmě zájem všichni, o mistrovství světa mají zájem mladí ambiciózní hráči, uvedou se tím na scénu,“ vysvětlil Bukač alespoň trochu, proč letos máme v týmu jen čtyři hráče z NHL.

Omluvenky ale letos nepřišly jen od zkušených hráčů, ale právě i od mladíků. „Není to tím, že nechtějí. Sto zápasů za rok je ohromná zátěž. Hráči jsou lukrativně placení a pod velkou kritikou. Když někdo nehraje, tak ho vymění.“

Bukač se snažil mluvit i o tom, kde jsou vlastně slabiny českého hokeje, a trochu tento problém poodkryl. „Myslíme si, že to děti naučíme. Naší předností byla tvořivost, rozhodování a spolupráce. Tohle člověk získá v dětství, kdy se má hrát pro zábavu, ne na výkon. Koukáme, jak to dělají Švédové, přitom máme svoji tradici. Pošlapali jsme ji.“

I kdybychom začali dělat vše správně, pracovat s mládeží a hlavně se vrátili k tomu, co fungovalo v minulosti, tak změny nepřijdou hned. „Není to zadání na pár měsíců nebo let,“ dodal Bukač.