Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Belgické děti si budou rozhodovat o vlastní smrti: Dětská eutanazie – ano, nebo ne?

Mají děti právo rozhodnout o své smrti?

Ožahavé téma eutanazie. Kolikrát jste se s přáteli nebo s rodinou na toto téma hádali… Názory na právo rozhodnout o své smrti se prostě různí. Belgičtí zákonodárci mají ale poměrně jasno.

V Belgii je eutanazie povolená už od roku 2002. Do této chvíle se týkala jen dospělých, brzy se má rozšířit i o děti. Jedním z důvodů je nevyléčitelná nemoc zvaná svalová dystrofie, při které ubývá dětem svalová tkáň, až zůstane pacient upoutaný na vozík. Takové děti se málokdy dožívají dospělosti.

Belgičtí pediatři se rozhodli zaslat vládě otevřený dopis, ve kterém argumentují důstojným odchodem z tohoto světa i pro dětské pacienty. Otázkou ale zůstává, zda jsou děti schopné objektivně rozhodovat o svém životě.

V Belgii se v roce 2012 rozhodlo dobrovolně pro smrt 1432 dospělých pacientů. Lékař zpravidla píchne pacientovi silné sedativum, kterým ho uspí, poté do žíly pošle látku, která zastaví srdeční činnosti.

Jak jsou na tom jiné státy? Například v Holandsku je povolená eutanazie dětí nad 12 let se souhlasem rodičů. V Lucembursku je taktéž eutanazie legální. Ve Švýcarsku se praktikuje tzv. asistovaná sebevražda, kdy lékař umožní pacientovi ukončit život, ale on sám nemocného neusmrtí.

Související články

Další články