Jiří Bartoška bojuje s rakovinou mízních uzlin srdnatě, ale zatím marně, a z okruhu jeho přátel přichází jedna smutná zpráva za druhou. Ta poslední hovoří o nutnosti zrušit i divadelní závazky, na kterých herec hodně lpěl, a ač to nikdo nevysloví nahlas, pomalu je třeba začít se zaobírat smutnou otázkou, kdo by vlastně měl a mohl už letos nahradit Bartošku coby prezidenta festivalu.

Okruh kandidátů je víceméně zřejmý a shodne se na něm jak odborná veřejnost, tak stát coby hlavní donátor a určitě i fanoušci. Teď jen kdo z nich to bude. Uspěje jasný favorit z Barcelony, nebo někdo ze zbylé čtveřice? Anebo to Jirka nakonec dá a všem se uleví? Anebo máme špatné informace a prezidentem bude někdo úplně jiný?

Favority na prezidenta jsme seřadili náhodně, aby nebylo poznat, že jako obvykle už jméno náhradníka známe. Kdo se tedy evidentně dostal do finálního pětičlenného výběru?

1. Miloš Zapletal

V kuloárech se o něm mluví jako o hotové věci, byť favoritem není. Jeho předností je krom jasné fyzické podoby s Bartoškou především to, že coby dlouholetý šéf Miss ČSSR, ČSFR a ČR si urputně nechal říkat pane prezidente a všichni jsou na něj coby prezidenta zvyklí, byť poslední dobou prezidentuje jen svému hospodářství za Prahou, holinkám a čtvrté manželce. Nesnáší pseudocelebrity a vyžírky a díky zkušenostem s provozováním farmy navíc rozumí filmu jako koza petrželi.

Miloš Zapletal se jako vládce narodil. Autorita z něj sálá už na dálku a za prezidenta jej považuje více lidí než Miloše Zemana.

2. Matěj Stropnický

Kandidát, na kterém se shodnou všichni a navíc má silnou politickou podporu. Silné herecké zázemí v rodině (nevlastní sestra Agáta si zahrála ve filmu Crash Road, nevlastní bratr v Kameňáku 4, otec v Kriminálce Anděl a rovněž si hraje na ministra a macecha excelovala v seriálu My všichni školou povinní) je v případě Matěje až na druhé koleji. Právo pomýšlet po pražském radním i na funkci varského prezidenta mu dává především známý fakt, že je odborníkem absolutně na všechno krom hmotnostní spektrometrie molekul a časování finských nepravidelných sloves, proto by pro něj vítání hostů před Puppem a golfíček neměly představovat zásadní problém. A pozor: Šušká se, že ač je zřejmě heterosexuál, má silnou podporu šoubyznysové gay lobby, která, jak známo, rozhoduje o všem.

3. Favorit favoritů – Marek Vít

Jasná jednička předvýběru a znalci poměrů nejčastěji zmiňovaný kandidát. I přes kontroverzní minulost momentálně zřejmě nejúspěšnější český manažer, který de facto řídí fotbalovou Barcelonu a podle toho, co komunikuje na svém skromném facebookovém profilu, je aktuálně sponzorován i automobilkou Audi, které dělá ve Špindlerově Mlýně emisara. Vít má přirozenou autoritu nejen u celebrit, kterým položil k nohám Nou Camp, na kterém se s ním mohly vyfotit, ale vzácně jej uznává i umělecká sféra, skupina Tři sestry si jej kdysi dokonce dala na přebal desky a dodnes na něj vzpomíná. Úctu budí i jeho obsese v oblékání reprezentačního dresu v rámci svého týmu celebrit, kterému dělá prezidenta. Jasný favorit má jediný handicap, je mu předhazováno, že není možné skloubit řízení světového velkoklubu, reprezentování automobilového koncernu, organizování zálohy v jeho VIP týmu, roli otce a vrchního selfie manažera hokejového tria Nedvěd – Nedvěd – Ručinský. Vít ale kritiku odmítá s tím, že vše zvládne bez problémů, a aby ukázal, že převzetí žezla od Jirky už je víceméně administrativní záležitostí a s funkcí počítá napevno, nechal se údajně slyšet, že si přes celé pravé stehno a kus zadku nechá vytetovat obří vřídlo v životní velikosti se siluetou Messiho v pozadí.

4. Gabriela Partyšová

Přirozená kandidátka médií. Řada bulvárních novinářů ji stejně roky mylně už za šéfku festivalu považuje, neb nechyběla posledních deset let ani hodinu. Po Zdeňkovi Podhůrském druhá nejčastější návštěvnice večírků, kterých stihne za večer i devatenáct, což odkoukala od Jirky, který se také snaží rozložit přízeň mezi všechny partnery, hosty, diváky a média na festivalu. Partyšová je známa urputnou snahou zpříjemnit pobyt zahraničním hvězdám, Mel Gibson měl loni co dělat, aby si ji z Becher's Baru omylem nepřinesl zakousnutou do lýtka na pokoj. Coby moderátorka všech charitativních akcí a golfů festivalu zná dokonale prostředí a soudě podle toho, že je členkou svaté trojice Geislerka – Macháček – Rebecca, která může do Becher's Baru, je mimořádně oblíbená u skoro bývalého prezidenta Bartošky, jehož náklonnost k dvojici vyžírek Partyšová – Moravcová (údajně obývají oba Jirkovy sousední pokoje v Puppu a až dále na chodbě nocuje Hollywood a Eben) patří k největším tabu festivalu.

5. Ivana Gottová

Černý kůň, respektive klisna hned několika klíčových partnerů festivalu. Na pilu údajně tlačí hlavně Mattoni, kteří by hodně stáli o to vyfouknout Goťáka konkurenci z Korunní, a za Ivanu hodně a pro mnohé překvapivě lobboval prý i Hollywood. Zejména Michael Douglas a Vin Diesel si příjezd do Varů bez osobního setkání s prezidentkou Ivanou neumějí představit. Paní Gottová má ze všech kandidátů k festivalu umělecky nejblíže. Coby herečka, moderátorka, recitátorka, operní pěvkyně, zpěvačka, dramaturgyně a dle Gottových přátel i loutkovodička by se na prezidentování hodila asi nejlépe, i když by to znamenalo ztrátu Marka Ebena, který se nechal slyšet, že buď on, nebo Ivana, na což mu Gottová vzkázala, že to vidí podobně už proto, že se v případě zvolení chystá místo Ebena spolu s dcerkami moderovat zahajovací večer.