Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Barbora Korandová: Startup je dobrý nápad nebo myšlenka, která potřebuje lásku a péči

Barbora Korandová: Startup je dobrý nápad nebo myšlenka, která potřebuje lásku a péči
Zdroj: Archiv Barbory Korandové
Inspirativní ženy

Barbora Korandová je jednoznačně odvážná žena. Bylo jí jen něco přes dvacet, když se sebrala a s jednosměrnou letenkou a padesáti eury v kapse odletěla do Irska. Nezbylo jí než se rychle začít starat sama o sebe.

Našla se v práci pro neziskovou organizaci Asthma Society of Ireland, která pomáhá pacientům a jejich rodinám dostat astma pod kontrolu. Po návratu do Česka se chopila příležitosti a začala působit v největší české online poradně uLékaře.cz.

Studovala i pracovala jste v Irsku, jak vás tahle zkušenost ovlivnila? A jak tady přistupují k ženám v technických oborech?

V Irsku jsem žila celkem 12 let, odlétala jsem z Prahy, když mi bylo necelých 21 let. Jestli mě tato zkušenost ovlivnila? Rozhodně! Začátky nebyly jednoduché, musela jsem se naučit nejen anglicky, ale i samostatnosti, zodpovědnosti a otevřít svou mysl a srdce jiné kultuře. A hlavně nesoudit, protože když je něco jiné, nemusí to být automaticky špatné. Osobně jsem se v Irsku nikdy nesetkala s tím, že by žena byla považovaná za méně vhodného kandidáta než muž jen proto, že se jedná o technický obor. Dva roky jsem například pracovala v kovovýrobě ve firmě, kterou vedla žena a kde převážná většina top managementu byly ženy. Inkluze v Irsku není vnímaná jako sprosté slovo, ale spíše jako samozřejmost. Možná i to je důvodem, proč v technických oborech pracuje o deset procent více žen než v České republice.

Pracovní trh v Česku se změnil

Po návratu z Irska jste začala působit v uLékaře.cz, což je největší česká online poradna. Jaký byl návrat domů, co vás nejvíc překvapilo, a to jak pozitivně, tak i negativně?

Domů jsem se vracela kvůli rodině. Onemocněl mi táta a já si uvědomila, že být takhle daleko od rodičů, když jim není dobře, nedělá dobře ani mně. Jsem pomáhající a starající se typ člověka a ta vzdálenost mi neumožnila ani jít se za tátou podívat do nemocnice. Takže jsem sbalila svých pět švestek a šestiletou dceru a nasedly jsme na nejbližší letadlo. Mile mě překvapilo, jak se v Česku změnil pracovní trh. Pestrá nabídka pracovních příležitostí, příjemné prostředí a přátelská atmosféra při pohovorech. To byla asi moje největší obava z návratu - že se vrátím do pracovního prostředí, kde bude velmi těžké fungovat tak svobodně a kreativně, jako tomu bylo v Irsku. Nemilým překvapením bylo to, jak jsou v Česku platově podhodnocené pracovní pozice v neziskovém sektoru.

Kolik lidí se ročně obrátí na uLékaře.cz a jak vůbec funguje v praxi?

Služba uLékaře.cz existuje už 15 let a za tu dobu lidem pomohla ve více než 500 tisících případech, tedy nejčastěji dotazech či požadavcích na vyhledání lékaře. Jsme průvodcem pro každého, kdo chce pomoci v otázce zdraví svého nebo někoho z rodiny. V online lékařské poradně s námi spolupracuje 350 lékařů. Pokrýváme všechny specializace a obory, včetně těch dětských. Službu objednání k lékaři doručuje přes 40 sester a s uživateli se domluvíme nejen česky, ale i anglicky, ukrajinsky a rusky. Zdraví jako hodnotu za svou rychle přijaly i české firmy. Proto dnes namísto vybavení kanceláří nebo ovocných bedýnek do svých portfolií péče o zaměstnance zařazují naše služby, díky kterým má už na 100 tisíc zaměstnanců svého doktora doslova v kapse prostřednictvím naší mobilní aplikace.

Ženy mají vlastnosti zásadní pro technické obory

Barbora Korandová: Startup je dobrý nápad nebo myšlenka, která potřebuje lásku a péči


Ještě zpět do Irska. Odjížděla jste sem mimo jiné i proto, abyste se naučila pořádně anglicky. To chtělo odvahu, myslíte si o sobě, že jste odvážná?

Jsem. Do Irska jsem odlétala s jednosměrnou letenkou, padesáti eury v kapse a hostelem zaplaceným na týden. Situace mě donutila postarat se o sebe rychle a pravda, měla jsem i velkou dávku štěstí, ale odvaha mi nikdy nechyběla. První tři roky jsem dřela jako kůň a pilovala si angličtinu. Nešlo totiž jenom o to umět použít nabiflované fráze z učebnice, ale zorientovat se ve všech možných a nemožných irských přízvucích, porozumět místnímu slangu.

A není někdy odvaha pustit se do neznámého právě to, co schází českým ženám?

Těžko říct, jestli je to odvahou, výchovou, anebo tím, jak v Česku pracujeme s talenty. Já osobně vidím základ právě v práci s talenty, ve školách, v rodině i v zaměstnání. Často se setkávám se ženami, které mají z technických oborů respekt a pokud jim chybí podpora, tak je samotné ani nenapadne se v nich realizovat. Přitom mají vlastnosti a dovednosti, které jsou pro technické obory zásadní, například analytické myšlení. Ale nikdo je ve výběru technického oboru pro vzdělání nebo zaměstnání dosud nepodpořil. Pevně věřím, že se situace i u nás postupně zlepší. V uLékaře.cz pracuji po boku mnoha skvělých žen a jako firma podporujeme rozvoj talentů ve všech směrech.

Vy jste se s telemedicínou seznámila právě v Irsku, v Asthma Society of Ireland jste měla na starosti relaunch služby Asthma Adviceline. O co přesně šlo?

Asthma Society of Ireland je nezisková organizace, která v Irsku už více než 40 let pomáhá pacientům a jejich rodinám dostat astma pod kontrolu. Tradičně jako podporu nabízí i telefonní službu, která propojuje uživatele se specializovanou sestrou. Služba fungovala skvěle na lidské úrovni - sestry byly milé a uživatelé se do služby vraceli. Ale proto, aby se služba mohla stát součástí celonárodní sítě pro podporu astmatiků, byla potřeba její profesionalizace. Opět jsem měla obrovské štěstí, protože jsem měla možnost nejen být u toho, ale dostala jsem projekt na starosti a k ruce profesionály, od kterých jsem se mnoho naučila, hlavně co se týče doručování služeb na dálku, zákaznické zkušenosti, managementu kvality a práce s daty. Projít změnou nebylo úplně jednoduché, jak pro jednotlivé členy týmu, tak pro mě jako čerstvého manažera. Podařilo se nám ale společnými silami vytvořit telefonní službu, která v krátkých interakcích s uživatelem rozloženým v čase doručovala edukační program na míru, na což nikdy v ordinacích nebyl čas. Společně se sestrou si pacient nebo rodič poskládal akční plán pro kontrolu astmatu nebo plán pro případ nouze.

Je telemedicína, podle vašeho názoru, budoucnost lidstva? V čem může nejvíce ulehčit? A zvyknou si na ni někdy Češi?

Telemedicína a digitalizace zdravotnictví je v mnohých zemích už realitou a je skvělé, že jí i Češi postupně přicházejí na chuť. Pandemie nám ukázala, jaké jsou její hlavní výhody. Je ovšem nutné zdůraznit, že na dálku se nedají řešit všechny zdravotní problémy. Pro nás laiky může být velmi složité správně vyhodnotit situaci, kdy lékaře vyhledat, a ordinace praktických lékařů nefungují v režimu 24/7. Navíc už teď v Česku existují regiony, kde v okolí svého bydliště praktického lékaře neseženete a každý za ním dojíždět zkrátka nemůže. Je jen otázka času, kdy se současný model doručování zdravotní péče stane přežitkem a změny budou nevyhnutelné.

Vy jste se osobně zapojila také do projektu Women in Tech, který má za cíl pomoci startupistům rozvíjet kompetence žen, které realizují svůj podnikatelský záměr. Co od toho očekáváte?

Jsem přesvědčená o tom, že projekt Women in Tech je jednou z možných cest, jak podpořit odvahu žen v Česku ke studiu nebo kariéře v technických oborech. To mě baví a chci být u toho. Navíc podpora startupů a rozvoj talentů je nesmírně důležitý pro inovací. Česko má podle mě obrovský potenciál, který ještě není zdaleka využitý, a jsem moc ráda, že svojí účastí projektu můžu přispět k jeho rozvoji.

Co vás vůbec jako první napadne, když se řekne startup?

Dobrý nápad nebo myšlenka, která potřebuje lásku a péči, technologie a hlavně finance. V uLékaře.cz to pro mě byla první zkušenost se startupovým prostředím a musím říct, že mi sedlo, i když to nebylo vždycky jednoduché. Když se ale podívám zpětně na cestu, kterou už máme za sebou, nacházím ve své práci obrovský smysl a neuvěřitelně mě baví. A samozřejmě se těším i na tu cestu, která nás ještě čeká. Potkala jsem se zde s ohromně inspirativními kolegy, od kterých se mám stále co učit.

Říkáte o sobě, že ráda běháte. Je pro vás tenhle sport možností, jak si srovnat myšlenky, napadlo vás už při běhu něco důležitého, co se vám potom také povedlo zrealizovat?

Běh je pro mě hlavně relax. Vypínám při něm svého vnitřního analytika a kritika, myšlenky dostávají volný průběh. Co se týče práce, nevybavuji si nic zásadního, co by mě při běhu napadlo, ale pro kapelu, ve které zpívám, jsem takhle vymyslela už hodně textů.

Prozradíte svůj profesní sen?

Můj profesní sen je stále stejný. Když jsem do uLékaře.cz nastupovala, tak mě do firmy nalákal tehdejší šéf marketingu na jedinou větu - telemedicína je budoucnost a my ji chceme dělat v Česku. Chceš být u toho? Odpověď byla jasná, ano chci, a to stále platí. Já bych se totiž moc ráda dožila toho, že nebudu nosit lékařské zprávy od lékaře k lékaři, že ten systém bude plně elektronizovaný a propojený, že mě můj praktický lékař bude na dálku „pozorovat“ a pokud u mě dojde k nějaké změně, tak mě na ni upozorní a pokud budu potřebovat léky, tak mi budou doručené domů, ať už jsou na předpis a nebo ne.

Women in Tech 

Projekt podporuje talentované a cílevědomé ženy ve start-upovém prostředí v jejich rozvoji a má za cíl ve spolupráci s předními poskytovateli služeb pomoci rozvíjet kompetence žen, které realizují svůj podnikatelský záměr. Zaměřuje se na vzdělávací aktivity a podporuje akce a aktivity ve spolupráci s partnery, kteří umožňují ženám v oblasti ICT rozvíjet své podnikatelské dovednosti a schopnosti. Vybrané start-upistky budou na konci roku 2022 oceněny. Za projektem stojí společnost Huawei, která ženy v ICT dlouhodobě podporuje, a Hospodářská komora prostřednictvím svého think-tanku, Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VÚPI).



Další články

Nejnovější kauzy