Novinařina patří mezi vysněná dívčí povolání. Hned po princezně, modelce, zpěvačce a herečce si holčičky stavějí na svůj vysněný piedestal povolání novinářky. Tolik dobrodružství, zábavy a kontaktů propojených s velkou hromadou peněz, to je to pravé! A seriály a filmy typu Sex ve městě, Ďábel nosí Pradu nebo Novinářka Amy téhle demagogii jen nahrávají… Novinářky jsou sice trochu podivná stvoření, ale každý si je na první dobrou musí zamilovat… Nebo ne? Tohle je 8 faktů, které vás možná zavčasu vyvedou z omylu.

1) Neexistující volno

Prakticky pořád musí být na příjmu. Notebook a telefon jsou jejich prodloužené končetiny. A když se jim přece jen podaří odjet za hranice města, které svým ostřížím zrakem mapují, musí alespoň vyřizovat redakční poštu. Zprávy nepočkají. A čtenáři už vůbec ne. A že by si některá z novinářek ráda rozvíjela svůj osobní život? Nemá nárok. Životy ostatních lidí jsou totiž mnohem zajímavější, než je ten jejich, a tak o nich musí alespoň psát, když už je nemohou žít! Takže česká žurnalistika má ke svobodnému povolání asi stejně daleko jako ke Svobodnému zednářství.

2) Závislosti

Většina novinářek má velký problém se závislostí na kofeinu, nikotinu, čokoládě, smažených jídlech, Coca Cole, prostě vůbec na všem, co patří do tabulek nejnezdravějších produktů světa. O následných absurdních vlnách zdravé výživy, diet, cvičení jógy a meditacích nemluvě…

3) Nadhled až za roh

Nadhled je dobrá věc, ale všeho moc škodí. Když už míra cynismu a sarkasmu u žen překročí určitou hranici, je jen málo mužů, kteří jejich vyhraněný světonázor ustojí. A je vůbec málo mužů, které tyhle ženy vezmou na milost.

4) Šovinismus

Novinářky mají většinou k feminismu tak daleko jako Magdalena Dobromila Rettigová k makromolekulární kuchyni. Ale přesto se musí potýkat s tím, že jejich názory nejsou na mediální platformě přijímány na roveň těch mužských. Málokdo jim pro jejich ostré lokte a prořízlou pusu věří, že usínají v pyžamu s medvídkem a jejich nejoblíbenější knížkou je Honzíkova cesta.

5) Zostřené vnímání reality

Každý den a každý okamžik je plný příběhů, zajímavých situací a novinek. Čas od času je peklo trávit s těmihle ženami čas. Pořád totiž mapují své okolí podivně ostřížím zrakem, protože se kolem nich pořád něco děje a ony o tomhle dění musí informovat celý svět. Pořád si něco fotí, něco zapisují a nad něčím dumají. Zuckerbergzaplať, že mohou díky sociálním sítím ventilovat své myšlenkové přetlaky v glosách na Facebooku!

6) Převečírkováno

Novinářku muž většinou nezaujme vstupenkami do divadla, do kina nebo pozváním na večeři tak snadno jako jinou ženu. Co tyhle kulturní snobky nevymetou v rámci své pracovní náplně, nemá prakticky úroveň. Většina lidí z jejich okolí to dobře ví, a tak je neustále atakují prosbami o to, zda by nesehnaly vstupy tam či onam. A ony jsou tak čestné, že si ještě nezaložily vlastní business s press vstupy. Ale co není, může být…

7) Zištné vazby

Na novinářky se dost často lepí takzvaní „slavomani“. Jsou to muži, kteří neprahnou po ničem jiném než po zviditelnění se. A jelikož se jim pravděpodobně nepodařilo nalepit se na některou ze známých modelek, hereček nebo zpěvaček, na řadu přijdou novinářky, které je sice možná neproslaví svým známým obličejem, ale mohou o nich rovnou napsat. A co je doma, to se počítá, že ano. A kdo by nechtěl mít svou osobní PR manažerku, milenku a tiskovou mluvčí v jednom?

8) Zodpovědnost

V momentě, kdy se některá z novinářek rozhodne napsat 8 nesmyslných důvodů, proč je novinařina hrozná dřina, zatímco se válí na lehátku a pije mojito bez ledu pod tříbarevným slunečníkem, přebírá na sebe veškerou zodpovědnost za to, že aula prvního ročníku žurnalistiky bude po prázdninách zet prázdnotou.