Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

7 největších chyb, které děláme při opalování! Neriskujte své zdraví!

Při slunění je nejdůležitější zdraví.
Zdroj: profimedia.cz

I když to zatím venku moc nevypadá, je tu léto a s ním snad brzo přijdou teplé dny, kdy se budeme válet na koupáku nebo někde u moře. S tím souvisí i téma opalování. Většina lidí řeší ochranu před slunečními paprsky velice laxně. Prostě se u bazénu namažou, skočí do vody a hotovo. Přitom ale riskují zdravotní problémy ve formě spálení oblastí, které jsou více náchylné.

My vám teď vyjmenujeme nejčastější chyby, jaké lidé při opalování dělají:

1. Zapomínáte na rty

Jednou z největších opalovacích chyb je nepoužití ochranného balzámu na vaše rty. Citlivá kůže na rtech vyžaduje ochranu před UVA i UVB záření. Je tak vhodné zainvestovat do balzámu na rty, který obsahuje SPF. Vzhledem k olizování rtů je nutné nanášet balzám co nejčastěji.

2. Vynechání některých oblastí

Velkým problémem je, že lidé zapomínají na důležité oblasti těla, které se velice snadno spálí. Tím jsou uši, nárty a prsty u nohou, výstřih, klíční kosti nebo podpaží. Nezapomínejte na to! Ušetříte si tím velké nepříjemnosti.

3. Používání tělového opalováku na tvář

Na obličej byste si měli koupit speciální ochranu pro to určenou. Kůže na obličeji je mnohem citlivější a jemnější než zbytek kůže a přípravky určené na tělo by jí mohly uškodit. Nehledě na to, že vám jistě po takovém zásahu vyskáčou pupínky a ucpou se vám póry. Přípravky na tělo navíc zpravidla obsahují alkohol, který dráždí pokožku obličeje.

4. Nedostatečné množství opalovacího krému

Dermatologové obecně doporučují při prvním natření použít až 40 ml opalovacího přípravku, a to nejméně hodinu před sluněním. Přípravek nanášíme 15 cm od kůže.

5. Nízké SPF

Hodně lidí podceňuje nebezpečnost slunečních paprsků tím, že si kupují přípravky s nízkým SPF. Je důležité, aby měl opalovací krém i složku UVA, která bojuje proti stárnutí pleti. Nejlepší je, když je přípravek širokospektrální, což znamená, že má dostatečnou ochranu SPF a UVA.

6. Neopětovné použití přípravku

Většina lidé si myslí, že když se namažou jednou, mají vystaráno na celý den. Je ale důležité se natírat ideálně po každém koupání. V případě, že je opalovák voděodolný, se namažte alespoň třikrát.

7. Nepoužití sluneční ochrany v zamračených dnech

Možná si myslíte, když je zataženo nebo sedíte ve stínu, že nemusíte použít ochranné prostředky. Špatná zpráva je, že se UV záření dokáže prodrat i přes mraky a do stínu. Navíc mraky propouštějí ještě více záření než za slunečného dne. UV paprsky dokáží proniknout i přes slunečník. Propustí až 34 procent záření. Takže stále mazat! Nebo skončíte jako tihle nešťastníci.

Související články

Další články