Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

7 naprosto božích míst, kam se nikdy nepodíváte: Tady panuje přísný zákaz vstupu!

Některé věci na planetě Zemi jsou pod přísnou ochranou.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie

Na světě je spousta míst, kam byste se chtěli v životě podívat a o kterých víte, že to nikdy nejspíš nestihnete, a je vám to líto. Pak jsou tu místa přímo strašidelná, kam byste možná rádi, ale jejich děsivá pověst návštěvníky odrazuje. A nakonec je pár míst, kam by bylo velmi zajímavé se vydat, ale to se nikdy nestane.

Jsou pod přísnou ochranou nejen úředních autorit, ale i samotnými vládami. Někde jde jen o to, že by nepovolané oko mohlo uzřít tajné vládní plány, jinde je v ohrožení doslova celý svět, jako je tomu v případě vatikánských archivů.

1. Jeskyně Lascaux

Pro lidstvo naprosto důležitá památka ve Francii, v jeskynním systému jsou totiž paleolitické malby, napočítáno jich bylo na 150, rytin okolo 15 tisíc. Tyto malby jsou staré skoro osmnáct tisíc let, a právě proto je nikdy neuvidíte. Lidské teplo a odpařovaný pot až příliš ohrožují jeskynní systém, miniaturní částečky odpařeného teplého potu, který se usazuje na stěnách, mohou tuto neskutečně vzácnou památku nenávratně poničit. Nehledě na to, že by si možná chtěl nějaký hajdalák taky „počmárát“ na památku.

2. Ostrov Poveglia poblíž Benátek

Tento ostrov ve středověku sloužil jako kolonie pro nemocné dýmějovým morem a leprou, byl zde zbudován obrovský lazaret a spalovna těl, hranice s ostatky hořely ještě mnoho let. Ve 20. století přestavěly úřady lazaret na nemocnici pro duševně choré, ta v roce 1968 nečekaně ukončila svou činnost. V posledních letech chtěla jistá developerská firma budovu opravit, ale bez vysvětlení nakonec odstoupila od rozdělané práce. Ostrov je pro turisty a občany Itálie uzavřen, vstoupit na něj smí jen úřední autority. Co tam je, nikdo neví…

3. Vatikánské tajné archivy

Můžete požádat pracovníky archivu, abyste se na určitý dokument z archivu podívali v elektronickém katalogu, ale dovnitř se nikdy nedostanete. Leda byste byli papež nebo mimořádně pověřená osoba. Tyto archivy nejsou tak tajné, jak název napovídá, je v něm asi 35 tisíc svazků v elektronickém katalogu a 85 kilometrů regálů s dokumenty, knihami, korespondencí, svitky atd. Mnoho z nich je povoleno zkoumat, ale než dostanete povolení, bude vás to stát půl života a ještě ke všemu nebudete stejně moct jít všude. V archivech jsou místa, kam nemůže opravdu nikdo. Tam se uchovávají ty nejvzácnější dokumenty. Mnohé takového charakteru, že by hluboce otřásly dnešním vnímáním světa.

4. Kostel Panny Marie Sionské

Do tohoto etiopského kostela smí vstoupit jen pověřený mnich, ukrývá se tam totiž podle legendy originál Archy úmluvy, což je truhla obsahující nejdůležitější židovské předměty jako Desatero nebo zbytky božského pokrmu many. Kostel je tak posvátné místo, že se místní nesmějí na něj ani podívat, turisté mají zákaz se k němu přibližovat.

5. Ostrov Niihau na Havaji

Je sice obydlený, ale dostat se na něj smíte jen s povolením, které se uděluje velmi vzácně. Mohou na něj příbuzní obyvatel Niihau, vojáci námořnictva a vládní úředníci. Na ostrově nejsou žádné silnice, elektřina, obchody, restaurace, nic, co znáte z běžného života. Žijí na něm pouze domorodci a ostrov byl uzavřen v roce 1915, aby ochránil nejen tradici domorodých obyvatel, ale i živočichů, kteří na ostrově volně žijí. Dostat povolenku k návštěvě Niihau se rovná zázraku.

6. Pine Gap v Austrálii

Je to obrovský komplex o asi 800 zaměstnancích a 14 obrovských kopulí chránících nejmodernější antény, ze kterého se řídí americké špionážní satelity, které monitorují Čínu, Rusko a Střední východ. Pine Gap leží ve vnitrozemí Austrálie a toto místo bylo vybráno proto, že lodě kroužící ve vodách kolem Austrálie nedokáží zachytit na takovou dálku signál z tohoto centra.

7. Centrum nukleárního výzkumu v Izraeli

Leží v Negevské poušti, přelétat přes něj nesmějí žádná letadla, prostor je několikrát v řadě oplocen a pečlivě hlídán, to vás spíš zastřelí, než aby se vám povedlo se dostat aspoň k prvnímu plotu. A co se tam děje? To nikdo neví, ale pár informací uniklo, teď už například svět má informace, že Izrael má svůj vlastní jaderný program a že palestinská teroristická organizace Hamas na Negev vypálila několik raket. Zda a něco bylo poškozeno, to nikdo zvenčí nezjistil.

Související články

Další články