Už několik let je moderní umisťovat zaměstnance do takzvané open space kanceláře. Tedy do jedné velké místnosti bez stěn a přepážek. Taková open space office má mnoho výhod – například usnadňuje a urychluje komunikaci. No a pak je tady celá řada nevýhod, o kterých jistě víte, pokud v otevřeném prostoru pracujete. Jak tedy open space přežít?

1. Utvořte si prostor

V open space máte pocit naprosté ztráty soukromí, ale můžete si vytvořit alespoň nějaké. Nastavte si monitor počítače, aby vám na něj ostatní neviděli. Z věcí, které máte k dispozici (šanony, papíry), si vytvořte amatérskou protitrollingovou stěnu. Obklopte se věcmi, které vám budou dělat dobře. Ne, vibrátor nechte v šuplíku, máme na mysli fotky rodiny, svůj oblíbený hrnek na kafe a podobně.

2. Pořiďte si sluchátka a špunty do uší

Open space kanceláře jsou hlučné. Slyšíte ostatní ťukat do klávesnice, slyšíte jejich telefonáty, mlaskání, křupání prsty, žvýkání, posmrkávání a další zvuky. Pusťte si do sluchátek vaši oblíbenou hudbu. Jinak se zblázníte.

3. Pauzičky

Vstaňte občas od stolu a jděte se projít ven na čerstvý vzduch. Rozdýcháte nejen dusno a smrádek v kanceláři, ale i menší rozpory s kolegy.

4. Komunikace

Nastavte si s ostatními jasná pravidla. Zda se bude v kanceláři kouřit, jak nahlas můžete na koho mluvit, jestli si můžete občas přivést psa, hada, koně… Je to všechno o domluvě.

5. Zakázané ovoce

Nespouštějte se s kolegy. Kdyby váš románek náhodou nedopadl dobře, budete mít exmilence neustále na očích a to by vás mohlo minimálně rozptylovat.

6. Pozor na bacily

V open space office se nemoci šíří extrémně rychle. Kolegy, kteří vykazují známky nemoci, proto umístěte do karantény (záchod, komora, sklep). Vy sami v případě nemoci zůstávejte raději doma. V případě, že chcete svou smrtelnou rýmičkou nachladit i toho exmilence či exmilenku (čili jste se nedrželi pravidla č. 5) z vašeho open space office, tato rada neplatí.

7. Nepracujte pod Pavlem Novotným

Je hlučný, sebestředný a despotický. Nebudete schopni pracovat a například napsat jednoduchý článek o tom, jak přežít práci v open space office, vám bude trvat přes hodinu. A to je hodně jako.