Mají v krvi umění, hudbu a nezřízený životní styl, někteří se za své kořeny stydí, jiní se k nim hrdě hlásí. A někteří dokonce vypadají tak, že byste to do nich neřekli.

Někteří jsou dokonce světlovlasí s modrýma očima, přesto to jsou Romové. Mezi světovými celebritami jich je několik, i když karavan vyměnili za luxusní byty a dialekt za angličtinu.

Romská kultura, přestože se nám tady kvůli některým zahalečům zajídá, je fascinující, s bohatou historií a pevnými zvyky, například patriarchát se tam moc nevede, většinou bývá hlavou rodiny žena, dnešní Romky se i nadále vdávají ve velmi mladém věku a nejlépe na celý život, rozvod se u tohoto etnika nenosí.

A když budete mít štěstí, ještě občas narazíte na romantické kočovníky, o nichž sice máme krásné představy, ale vyzkoušet si to na vlastní kůži by chtěl málokdo.

1. Bob Hoskins (†71)

Velmi slavný britský herec, který měl úspěchy hlavně na divadle v dramatických rolích, z filmu ho můžete znát v jeho slavné roli ze snímku Falešná hra s králíkem Rogerem. Bob Hoskins zemřel ve věku 71 let na zápal plic a zůstalo po něm hodně, na co vzpomínat z britské kultury, ale pyšní na něj mohou být i Romové. Bob Hoskins pochází z kočovné komunity, jeho babička byla kočovná Romka, která se provdala za bílého přítele a Hoskinsovi tak kolovala v žilách cikánská krev.

Bob Hoskins

2. Cher Lloyd (21)

Britská zpěvačka a rapperka to neměla ve škole moc jednoduché, zažívala si i šikanu a nepřátelství spolužáků, protože je to čistokrevná Romka. Její rodiče, ještě když byla malá, kočovali po Walesu s karavanem a Cher měla pak v pubertě velké problémy začlenit se do kolektivu. S cikánskou krví zdědila i hudební talent a ten pak nakonec využila v X Factoru, kde skončila sice čtvrtá, ale i tak si dokázala postavit kariéru na svém hitu Swagger Jagger.

Cher Lloyd

3. Shayne Ward (30)

Vítěz šestého ročníku britského X Factoru, který má rodiče irské Romy. Název zní možná trochu divně, ale jsou to kočovní Romové usazení v Irsku, kteří vyměnili po příchodu romštinu za angličtinu. Specialitkou irských Romů je, že jako Romové nevypadají. Mají kolikrát modré oči a světlé vlasy, ale řadí se jako etnikum k Romům.

Shayne Ward

4. Yul Brynner (†65)

Slavný americký herec, mezi jehož nejznámější role patří ty z filmu Král a já nebo Sedm statečných. Julij Borisovič Briner pochází z ruského Vladivostoku, jeho matka pochází z irkutského etnika Burjatů, jeho otec zase od kočovných Romů a Yul se nikdy netajil svou cikánskou krví, naopak se k ní vždy hrdě hlásil.

5. Elvis Presley (†42)

Taky jsme byli překvapeni. Asi nejslavnější zpěvák historie je po matce kočovný Rom z Francie, ale více u něj převládly geny předků indiánského kmene Čerokí, proto vám spíš připomíná indiána než bělocha nebo Roma. Ale jeho dětství odkazovalo spíše na cikánské tradice. Rodina bydlela v pojízdném domku a dost často cestovali za prací otce.

6. Charlie Chaplin (†88)

Slavný herec němé éry filmu měl vždy jedno malé tajemství, nikdo vlastně nevěděl, kde se Charlie narodil, mělo se za to, že to bylo v Londýně. Nevěděl to vlastně ani sám Chaplin, ale život jeho rodičů by mu mohl mnohé napovědět. Varietní umělci Hannah a Charles byli nezodpovědní, o své děti se nestarali, dokonce jim je odebrali a byly poslány do chudobince. Matka skončila nakonec v azylovém domě pro mentálně nemocné, otec se v osmatřiceti letech, deset let po Charlieho narození, upil k smrti. Charlie byl tak vlastně sirotek a v roce 1970 vše pochopil. Sedm let před svou smrtí obdržel dopis, který je momentálně v držení muzea spravujícího jeho sbírku, že jeho rodiče byli Romové a on sám se narodil v cikánském karavanu v britském městě Staffordshire.

7. Michael Caine (81)

Modrooký charismatický herec se světlou pletí a světlými vlasy se narodil matce posluhovačce (tím myslíme, že se starala o domácnost jiných lidí! Ne to, co jste si mysleli vy a byla to sprosťárna) a otci nosiči na rybím trhu. Otec herce, který se chlubí titulem sir, byl irský Rom. Jak už jsme říkali, ti mají na první pohled s „klasickými“ Romy pramálo společného, ale je to romské etnikum s vlastní subkulturou, mají společný kočovný způsob života a určité tradice.